Reklama

Listopadowe prośby

Listopadowe prośby

06.11.2005
Czyta się kilka minut
Listopadowa ścieżka zasypana liśćmi, które zakończyły swoją kadencję. Pożółkły albo sczerwieniały, zajaśniały jaskrawym kolorem i osypały się z gałęzi. Leżą pod nogami jeszcze lśniące, gotowe polecieć z wiatrem albo już pozlepiane deszczem i szronem, śliskie, martwe.
Jan Paweł II (1920-2005; papież w latach 1978-2005)
T

To nie musi być ścieżka przez cmentarz, lecz po prostu ta przed domem. Ta też, nim ją ktoś posprząta, pełna jest znaków odejścia, przemijania, zamknięcia sezonu.

***

Takie tło do rozważania o modleniu się w listopadzie.

Myślimy o tych, co nas wyprzedzili. Wciąż ich nam tu brakuje. Ten brak łagodnieje, bo dawną bliskość z wolna przesłania oddalenie w czasie, któremu my tutaj jesteśmy poddani. Gdzieś wewnątrz nas przewija się pamięć. To, co było tuż, teraz jest w środku zwoju, blisko jego osi. W tym miejscu centralnym pamiętne nie przestaje być doniosłe, ale staje się niecodzienne, uroczyste.

***

Modlić się w listopadzie to znaczy trwać przy Bogu, albo raczej na chwilę docierać do Jego nieprzeniknionej obecności, by przedłożyć Mu na jedno mgnienie swoją więź z kimś...

4251

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]