Reklama

Lipowa 4

Lipowa 4

31.08.2010
Czyta się kilka minut
W dawnej "Emalii" powstało muzeum opowiadające o Krakowie w latach 1939-45.
K

Kiedy w latach 90. na ekranach kin całego świata pojawił się obraz Stevena Spielberga "Lista Schindlera", Kraków stał się miejscem pielgrzymek dla tych, którzy na własne oczy chcieli zobaczyć miejsca związane z niemieckim przedsiębiorcą, który uratował z Zagłady ponad tysiąc Żydów. Film sprawił, że przedwojenna spółka "Rekord", założona przez trzech żydowskich przedsiębiorców (Gutmana, Kohna i Glajtmana), którą Oskar Schindler zamienił w 1940 r. w Deutsche Emailwarenfabrik, stała się obiektem kultu. Tysiące turystów stawały przed historyczną bramą fabryki, przewodnicy dogadywali się ze strażnikami pilnującymi wejścia do mieszczących się tu od 1948 r. Zakładów Wytwórczych Podzespołów Telekomunikacyjnych "Telpod" tak, by można było wejść do środka i zobaczyć znane z filmu schody i pomieszczenie, które w "Liście" posłużyło za jego gabinet.

Muzeum, ale...

9469

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]