Reklama

Lepsza, gorsza, jednak się kręci

Lepsza, gorsza, jednak się kręci

10.04.2005
Czyta się kilka minut
28 czerwca 1988 r. Papież podpisał Konstytucję Apostolską o reformie Kurii Rzymskiej. Jej tytuł - Pastor bonus (Dobry Pasterz) - został wybrany świadomie. W dokumencie czytamy: Kuria to zespół dykasterii i innych instytucji, które pomagają papieżowi w wykonywaniu jego najwyższej posługi duszpasterskiej dla dobra i w służbie Kościoła powszechnego i Kościołów partykularnych. Bowiem choć stugębna plotka idealizując papieża demonizuje Kurię, i choć centralny urząd zatrudniający blisko półtora tysiąca osób zawsze będzie miał swoje mankamenty, to ostatecznie pozostaje on narzędziem na usługach papieża.
D

Dokumenty organizujące funkcjonowanie Kurii powstały za Piusa X i były potem udoskonalane przez kolejnych papieży. Jan Paweł II, kontynuując reformę rozpoczętą przez Pawła VI, pragnął temu urzędowi nadać charakter wyraźnie pastoralny. Powołana przez niego komisja odbyła 57 posiedzeń w tej sprawie (w sumie 220 godzin), których rezultatem był opracowany w roku 1985 roboczy dokument. Stał się on podstawą prac Synodu Biskupów, gdzie opinie były podzielone. Jedni optowali za modelem eksponującym znaczenie Sekretariatu Stanu, inni za modelem lansowanym przez Pawła VI, wedle którego szefowie dykasterii mieli się systematycznie zbierać pod przewodnictwem papieża. Jeszcze inni sugerowali przekazanie części prerogatyw Kurii konferencjom episkopatów.

Efektem wszystkich tych prac była wspomniana Konstytucja “Pastor bonus", przygotowywana przez 14 lat (Paweł VI nad...

8534

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]