Reklama

Kwartet Śląski: „Republique"

Kwartet Śląski: „Republique"

25.01.2006
Czyta się kilka minut
Pomysł na stworzenie "Republique wydaje się banalny - ot, kwartet muzyki klasycznej nagrywa "poważne wersje piosenek rockowych. I choć niekiedy przypomina to easy listening, jakoś od czasu Kronos Quartet (z ich rewelacyjną wersją "Purple Haze Hendrixa) aż po skandynawską formację Apocalyptica (symfonicznie "piłującą utwory Metalliki) podobne produkcje stale znajdują naśladowców i nabywców.
K

Kwartet Śląski nagrał płytę z piosenkami Grzegorza Ciechowskiego i Republiki w aranżacjach Stefana Sendeckiego. O kompetencje wykonawcze i repertuar trudno się tu spierać - Kwartet tworzą świetni muzycy, aranżacje są miejscami zaskakujące ("Kombinat", "Nowe sytuacje"), zaś na track-liście "Republique" znajdziemy same "debesty" - od "Sexy Doll", przez "Tak tak... to ja", aż po "Mamonę" - słowem dla każdego coś znajomego.

W latach 80. młody toruński kwartet wrzucił do jednego tygla spójną wizję artystyczną, młodzieńczą nonszalancję oraz zimnofalowe granie spod znaku XTC czy Talking Heads, całość okraszając świetnymi tekstami. Nikomu nie przeszkadzało, że wokalista akompaniuje sobie, łojąc na fortepianie proste akordy, ani to, że niekiedy wręcz sepleni - w szepto-krzyku Ciechowskiego było tyle mocy, że Republika ze swym genialnie wykreowanym światem...

2499

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]