Reklama

Kultura w skrócie

Kultura w skrócie

14.08.2017
Czyta się kilka minut
7 – 11 sierpnia

„I nie ma Miłosza”. Jak śpiewał Grzegorz Turnau: „cichosza”. Tak właśnie z programów licealnych o mało nie zniknął Czesław Miłosz. Dopiero odzew zaalarmowanej opinii publicznej spowodował, że Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewniło, iż pominięcie twórczości polskiego Noblisty oraz jednego z najważniejszych poetów XX wieku było przypadkowe i wkrótce zostanie naprawione.

Eastwood, Gibson, Polska. Cezary Jurkiewicz, prezes powołanej przed rokiem Polskiej Fundacji Narodowej, mającej promować wizerunek naszego kraju za granicą, zapowiedział powstanie dwóch filmowych superprodukcji historycznych. Jedna z nich poświęcona byłaby I wojnie światowej i udziale w niej żołnierzy amerykańskich, druga – powstaniu warszawskiemu. Zdaniem Jurkiewicza Fundacja mogłaby powierzyć reżyserię tych dzieł Melowi Gibsonowi i Clintowi Eastwoodowi.

Zmarł „Hamilton”. Czyli Jan Zbigniew Słojewski, znany felietonista, piszący pod tym pseudonimem. Debiutował w 1957 r. na łamach pisma „Współczesność”, następnie przez blisko ćwierć wieku publikował w warszawskiej „Kulturze”, a wreszcie – w „Polityce”. Miał 83 lata.

Nagroda Angelus. W półfinale wyróżnienia dla najlepszej książki z Europy Środkowej znalazły się tytuły: „Siedem rozdziałów z życia Václava Netušila albo Rowerem dookoła świata” Ivana Binara, „Grzybnia” Jeleny Czyżowej, „Dni króla” Filipa Floriana, „Wyspa, czyli usprawiedliwienie bezsensownych podróży” Wasilija Gołowanowa, „Piąta łódź” Moniki Kompaníkovej, „Karbid” Andrija Lubki, „Wszystkie śmierci dziadka Jurka” Matthiasa Nawrata, „Galicyanie” Stanisława Aleksandra Nowaka, „Opowieści z ostatnich dni” Olega Pawłowa, „Umrzeć na wiosnę” Ralfa Rothmanna, „Książka o Unie” Faruka Šehicia, „Sprawiedliwi zdrajcy. Sąsiedzi z Wołynia” Witolda Szabłowskiego, „Fałszerze pieprzu. Historia rodzinna” Moniki Sznajderman oraz „Dom kata” Andrei Tompy.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]