Reklama

Ładowanie...

KUL w krzywym lustrze

KUL w krzywym lustrze

07.02.2022
Czyta się kilka minut
U

Uczelniana Komisja Dyscyplinarna ds. Pracowników Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego uniewinniła ks. prof. Alfreda Wierzbickiego z zarzutów dotyczących krytyki osób i instytucji, a postępowanie w kwestiach światopoglądowych i religijnych zostało umorzone. Sprawa ciągnęła się blisko półtora roku. We wrześniu 2020 r. Kolegium Rektorskie KUL zapowiedziało wszczęcie postępowania dyscyplinarnego względem ks. Wierzbickiego. Jak ujawnił on sam, zarzucono mu m.in. skrytykowanie dokumentu Konferencji Episkopatu Polski dotyczącego homoseksualizmu, krytykowanie biskupów za popieranie PiS, podpisanie „Apelu zwykłych księży” protestujących przeciwko restrykcyjnemu prawu antyaborcyjnemu, skrytykowanie radykalnej organizacji pro-life Fundacja Życie i Rodzina oraz nazwanie durniem ks. prof. Tadeusza Guza, który twierdził, że ksiądz rozdający komunię nie może roznosić wirusów (ks. Wierzbicki publicznie go przeprosił).

Działania rektora KUL ks. prof. Mirosława Kalinowskiego i Kolegium Rektorskiego wobec lubelskiego etyka przez wiele środowisk zostało uznanych za szykany. Protestowali m.in. Rada Naukowa Instytutu Filozofii i Socjologii PAN, pracownicy Uniwersytetu Łódzkiego, absolwenci KUL i środowiska Klubów „TP”. Z uczelnią zerwał jej były rektor ks. prof. Andrzej Szostek, a włoski filozof prof. Rocco Buttiglione odwołał swój wykład inauguracyjny.

Zdaniem rektora KUL z zawodem profesora uniwersytetu nie licuje krytyczne myślenie i publiczne wyrażanie swoich poglądów – w tym krytykowanie kościelnych hierarchów. To myślenie o roli uczelni w krzywym zwierciadle. Na szczęście honor KUL częściowo uratowała komisja dyscyplinarna.©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Kierownik działu Wiara w „Tygodniku Powszechnym”. Ur. 1966 r., absolwent Wydziału Mechanicznego AGH, studiował filozofię na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie i teologię w Kolegium...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]