Kto przegrywa, ten odpada

Skoro Tusk wraca do polskiej polityki, to Schetyna rezygnuje z szefowania PO. Od zawsze w takich sytuacjach przechodził do defensywy, licząc, że jeszcze powróci.

Reklama

Kto przegrywa, ten odpada

Kto przegrywa, ten odpada

20.01.2020
Czyta się kilka minut
Skoro Tusk wraca do polskiej polityki, to Schetyna rezygnuje z szefowania PO. Od zawsze w takich sytuacjach przechodził do defensywy, licząc, że jeszcze powróci.
ANDRZEJ HULIMKA / FORUM
T

Ta decyzja wisiała w powietrzu. Żaden przewodniczący Platformy nie doprowadził partii do takiego kryzysu – pod przywództwem Grzegorza Schetyny partia przegrała trzy wybory z rzędu. Pod wodzą Donalda Tuska Platforma przegrała co prawda wybory prezydenckie i sejmowe w 2005 r. Ale potem była cała seria zwycięstw w latach ­2007-14. Z kolei za szefostwa Ewy Kopacz Platforma przegrała wybory samorządowe w 2014 r. oraz parlamentarne w 2015 r. No, ale po tych porażkach Kopacz zdecydowała się wycofać.

W dodatku ubiegłoroczne podwójne wybory pod wodzą Schetyny skończyły się dla PO taką katastrofą, jakiej partia do tej pory nie doświadczyła. Zwycięski PiS uzyskał rekordowe 45 proc. w wyborach europejskich i 43 proc. w parlamentarnych, wyprzedzając idącą w rozmaitych koalicjach Platformę raz o 7 punktów, a raz – o ponad 16 punktów.

Schetyna, jako jeden z ojców założycieli partii i...

17289

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

To zrozumiałe, że w oczach przeciwników PiS jest zaprzeczeniem swej nazwy, jak i zrozumiałe że dla zwolenników PiS solidnie pracuje na swe miano. Ale już nie sądzę, żeby istniał choć jeden zwolennik Platformy, który by jeszcze wierzył jej nazwie. Nie po tych latach i nie po takich faktach, o których mowa w artykule. Chyba że potraktujemy PO dosłownie. Faktycznie to platforma, gdzie wystarczy mały konflikt i kuksaniec, żeby z tej platformy spaść. Na takiej zasadzie PO politycznie i ideowo funkcjonuje niemal od początku i taką Polskę jako platformę o wspaniałej, równej, śliskiej powierzchni i o bardzo jasnych regułach gry promowało. A kto w ślizganie bawić się nie chciał albo przeszkadzał, ten musiał wypaść za bandę. No i większość, w tym nasze umiłowane elity, pysznie lub z bólem w kostkach się ślizgała. Przed PO perspektywa transformacji, podobnej w duchu do tej, której umiejętnie dokonali młodzi komuniści dzięki sile i rozumowi starych aparatczyków. Bez tej metamorfozy pozostaje Platformie rola wiecznych opozycjonistów. Najważniejsze, że szansy na przywrócenie zasady :kto z nami nie wygrywa, ten odpada" już PO w prezencie od społeczeństwa nie dostanie.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]