Reklama

Ksiądz Leon

Ksiądz Leon

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy w gronie czterdziestolatków powiedziałem: "Wiecie, zmarł ksiądz Leon Kantorski", po minach poznałem, że nie mają pojęcia, o kim mówię. A był jednym najbardziej znanych w Polsce księży w latach PRL-u.
N

Niewielkiej postury, z długimi, spadającymi na ramiona siwymi włosami. Ze spojrzeniem zza okularów - przenikliwym, lekko kpiącym.

Proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej zasłynął wprowadzeniem Mszy beatowej. Wkrótce po objęciu parafii, zorganizował w 1965 r. młodzieżowy zespół muzyczny "Trapiści". W 1968 r. na Boże Narodzenie zespół wykonał - ponoć pierwszą na świecie - Mszę rockową. Autorką melodii - do słów Kazimierza Grześkowiaka - była parafianka, Katarzyna Gärtner. Msza, oparta na chorale gregoriańskim i motywach kolędowych, wkrótce ukazała się na płycie w wykonaniu "Czerwono-Czarnych". Zrobiła furorę. Do kościoła w Podkowie Leśnej pielgrzymowali duchowni i świeccy, ciągnęli przedstawiciele prasy i telewizji z całego świata, także ze Związku Radzieckiego. "Trapiści" byli zapraszani do parafii w Polsce i za granicą (Berlin Zachodni i Dortmund...

3862

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]