Reklama

Ładowanie...

Ksiądz Leon

03.08.2010
Czyta się kilka minut
Kiedy w gronie czterdziestolatków powiedziałem: "Wiecie, zmarł ksiądz Leon Kantorski", po minach poznałem, że nie mają pojęcia, o kim mówię. A był jednym najbardziej znanych w Polsce księży w latach PRL-u.
N

Niewielkiej postury, z długimi, spadającymi na ramiona siwymi włosami. Ze spojrzeniem zza okularów - przenikliwym, lekko kpiącym.

Proboszcz parafii św. Krzysztofa w Podkowie Leśnej zasłynął wprowadzeniem Mszy beatowej. Wkrótce po objęciu parafii, zorganizował w 1965 r. młodzieżowy zespół muzyczny "Trapiści". W 1968 r. na Boże Narodzenie zespół wykonał - ponoć pierwszą na świecie - Mszę rockową. Autorką melodii - do słów Kazimierza Grześkowiaka - była parafianka, Katarzyna Gärtner. Msza, oparta na chorale gregoriańskim i motywach kolędowych, wkrótce ukazała się na płycie w wykonaniu "Czerwono-Czarnych". Zrobiła furorę. Do kościoła w Podkowie Leśnej pielgrzymowali duchowni i świeccy, ciągnęli przedstawiciele prasy i telewizji z całego świata, także ze Związku Radzieckiego. "Trapiści" byli zapraszani do parafii w Polsce i za granicą (Berlin Zachodni i Dortmund...

3862

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Black Friday: Dostęp 18-miesięczny
199,90 zł

540 zł 340 zł taniej w ofercie Black Friday (pół roku w prezencie)
Aż 547 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]