Reklama

Krzysztof Meyer, "Kwintet klarnetowy", "Kwintet fortepianowy"

Krzysztof Meyer, "Kwintet klarnetowy", "Kwintet fortepianowy"

20.11.2005
Czyta się kilka minut
W Polsce tak rzadko wydaje się płyty z muzyką współ- czesną, że każdy nowy egzemplarz trzeba obejmować specjalną ochroną. W tym przypadku jednak ilość przechodzi w jakość. Krzysztof Meyer i tak ma szczęście, bo obok Lutosławskiego, Góreckiego, Pendereckiego i Kilara jest stale obecny na tzw. rynku.
T

Tym razem na pulpitach znalazły się kwintety: klarnetowy (op. 66 z 1986 r.) oraz fortepianowy (op. 76, 1990-1991); utwory odwołujące się do klasycznej tradycji pisania muzyki, układania z dźwięków dużej rozwijającej się formy. Jak mówił kiedyś kompozytor, “muzykę tworzy przede wszystkim to, co znajduje się pomiędzy dźwiękami (napięcia), a nie jedynie dźwięki. Muzyka jest pewną historią opartą o dźwiękowe relacje przyczynowo-skutkowe".

Siła tej muzyki znajduje się w ciągłym rozwijaniu, stałym (jakże przykuwającym uwagę!) podtrzymywaniu napięcia, podsycaniu energii, która muzykom nie pozwala na odpoczynek, utratę świadomości, a słuchaczom gwarantuje kilkadziesiąt minut silnych wrażeń. Meyer, co pokazuje zwłaszcza w kwartetach smyczkowych, jest mistrzem kameralistyki - tej być może najtrudniejszej dziedzinie muzyki, gdzie każde puste miejsce przechodzi w fałsz i...

1926

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]