Reklama

Kryzysowa konserwa

Kryzysowa konserwa

10.11.2008
Czyta się kilka minut
Miedwiediew nie wybił się na niepodległość. Przeciwnie: gdy Ameryka stawia na zmianę, Rosja zamraża stan posiadania swojej ekipy.
Z

Zapowiedziana przez prezydenta Dmitrija Miedwiediewa w orędziu nowela konstytucji Federacji Rosyjskiej - wydłużenie kadencji prezydenckiej z 4 do 6, a parlamentarnej z 4 do 5 lat - jest symbolicznym zamknięciem postsowieckiego okresu przejściowego. Jeśli propozycje Miedwiediewa zostaną przegłosowane - a nic nie wskazuje, by posłuszny parlament miał je odrzucić - oznaczać to będzie "zabetonowanie" stanu posiadania rządzących. Obecna ekipa chce zostać u władzy na długie lata - tak długo, jak się da. Czy to zapowiedź trudnych czasów, czy tylko wzmocnienie autorytaryzmu?

Ostatnie dwa lata rządów prezydenta Władimira Putina (2006-08) były szukaniem rozwiązania problemu sukcesji. Chodziło o to, by Putin mógł pozostać u władzy, ale jednocześnie sprostać wymogom konstytucji i nie zostawać na trzecią kadencję. Wyjście znaleziono. Rządząca korporacja wyłoniła następcę...

7252

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]