Reklama

Kryzys odpowiedzialności

Kryzys odpowiedzialności

20.09.2011
Czyta się kilka minut
Polityka uprawiana jest przez ludzi dla ludzi. Na tym polega polityka odpowiedzialności, o której mówił Max Weber. Dziś przykładem takiej odpowiedzialności jest Unia Europejska. Co więcej - do dzisiaj zachodnioeuropejskie wartości pozostają dla innych magnesem.
O

Obecnie, kiedy stoimy w obliczu kryzysu, musimy zdać sobie sprawę z tego, że nie jest to tylko i wyłącznie kryzys euro. To kryzys zaufania i odpowiedzialności. Odpowiedzialności chociażby za politykę fiskalną. Jego głównym przejawem jest zadłużenie państw członkowskich. Zadłużanie się, które jest, co należy podkreślić, głęboko niemoralne. Bo przecież nie ma nic wspólnego z moralnością obciążanie młodych i przyszłych pokoleń długami pokoleń obecnych.

Europa w tej sytuacji musi podjąć konieczne środki naprawcze, bowiem tylko dzięki długofalowym rozwiązaniom można odzyskać nadszarpnięte zaufanie. Koniec końców pamiętać trzeba jednak, że to nie ekonomia jest decydująca. Decydujące są wartości. Bo Europa jako pewien projekt ideowy może udać się tylko wspólnie. I choć liczba ludności na kontynencie się kurczy - według prognoz w listopadzie tego roku Ziemię...

1973

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]