Kronika religijna (4-10 VI)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Eucharystia to pokarm, który wspiera nas w długim marszu "przez pustynię ludzkiej egzystencji" - powiedział Benedykt XVI w Boże Ciało. Uroczystości rozpoczęła Msza św. na Lateranie, a zakończyła procesja do bazyliki Matki Bożej Większej. Papież przyznał, że w adoracji eucharystycznej "chodzi o rzeczywistość tajemniczą, która przekracza wszelkie nasze zrozumienie". Dlatego "nie można się dziwić, że i dziś wielu ludzi z trudem zaakceptować może realną obecność Chrystusa w Eucharystii".
  • Środowa audiencja generalna: kontynuując cykl o postaciach starożytnego Kościoła, Papież przypomniał św. Cypriana, afrykańskiego męczennika z III w. Cyprian nawrócił się z pogaństwa w wieku 35 lat; wkrótce potem został biskupem. W swych pismach rozróżniał "Kościół widzialny, hierarchiczny od Kościoła niewidzialnego, mistycznego, ale z naciskiem stwierdzał, że Kościół jest jeden, zbudowany na Piotrze". Benedykt XVI przywołał słowa świętego: "kto porzuca katedrę Piotrową, na której wsparty jest Kościół, łudzi się, że pozostaje w Kościele". Poza tym Cyprian "wiedział doskonale i wyraził to w mocnych słowach", że "nie może mieć Boga za ojca ten, kogo matką nie jest Kościół", albowiem "poza Kościołem nie ma zbawienia".
  • Podczas przejazdu Benedykta XVI przez Plac św. Piotra 27-letni Niemiec próbował wskoczyć na papieski samochód. Rzecznik prasowy Watykanu zapewnił, że intruz, który trafił do zakładu psychiatrycznego, nie miał złych zamiarów.
  • Nominacje. Nowym substytutem kierującym sekretariatem stanu do spraw ogólnych Papież mianował dotychczasowego nuncjusza na Filipinach, a przedtem w Iraku - abp. Fernando Filoniego. Zajmujący dotychczas ten urząd argentyński arcybiskup Leonardo Sandri został prefektem Kongregacji Kościołów Wschodnich.
  • Polityczny tydzień w Watykanie: pół godziny z Benedyktem XVI rozmawiał amerykański prezydent George Bush. Papież wyraził uznanie dla inicjatywy szczytu G8 na rzecz pomocy dla Afryki i walki z AIDS. Benedykt XVI spotkał się także z prezydentem Meksyku Felipe Calderónem Hinojosą oraz prezydentem Filipin Glorią Macapagal-Arroyo. Prywatny charakter miało spotkanie Papieża z laureatem pokojowego Nobla - Mohammedem El Baradeiem, który kieruje Międzynarodową Agencją Energii Atomowej.
  • Sąd apelacyjny w Rzymie uniewinnił dwóch byłych członków kierownictwa Radia Watykańskiego od zarzutu spowodowania elektrosmogu. Okazało się, że włoski kodeks karny nie przewiduje takiego przestępstwa. W 2005 r. sąd pierwszej instancji skazał ówczesnego dyrektora generalnego rozgłośni
  • ks. Pasquale Borgomeo i przewodniczącego rady nadzorczej kard. Roberto Tu-
  • cciego na karę dziesięciu dni aresztu w zawieszeniu. Duchownych oskarżono o nieumyślne spowodowanie śmierci dziewiętnastu osób, przez wiele lat narażonych na działanie fal radiowych.
  • Kard. Tarcisio Bertone stanął w obronie Piusa XII oskarżanego o bierność wobec Holokaustu. Podczas prezentacji biografii poprzednika Jana XXIII (pióra watykanisty Andrei Torniellego) sekretarz stanu pokazał dziennikarzom objętą jeszcze tajemnicą księgę korespondencji z 1943 r. między sekretariatem stanu a nuncjaturami apostolskimi i innymi instytucjami kościelnymi w Europie. Dokumentacja dotyczyła m.in. jeńców wojennych i Żydów. Kardynał ujawnił, że tydzień po łapance w rzymskim getcie Watykan poinformował władze okupacyjne o zamiarze zwiększenia liczby członków tzw. Gwardii Palatyńskiej z 575 do 1425 osób "w celu obrony terytorium Stolicy Apostolskiej". "Późniejszy kardynał Domenico Tardini, który zajmował się tą sprawą, nie zgodził się ujawnić nazwisk ani rasy tych ludzi, co pozwala domyślać się, że było wśród nich wielu rzymian narodowości żydowskiej" - przekonywał kard. Bertone.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Nasiliły się ataki na chrześcijan w Iraku. W Mosulu nieznani sprawcy zastrzelili czterech duchownych Kościoła chaldejskiego (3 czerwca). Wokół ciał rozmieścili bomby, aby nikt się do nich nie mógł zbliżyć. W Bagdadzie zamordowano strażników kościoła św. Jana Chrzciciela, a kościół św. Jakuba zamieniono na meczet (6 czerwca). Tego samego dnia porwano ks. Haniego Abdela Ahada. W kraju pojawiły się głosy, aby państwo podzielić na strefy religijne - chrześcijanom przypadłoby getto w Dolinie Niniwy.
  • Katoliccy politycy popierający aborcję nie powinni przystępować do Komunii św. - stwierdził abp Peter Smith z Cardiff w wywiadzie dla BBC. Tacy politycy "nie mogą uważać się za pełnoprawnych członków Kościoła" - dodał kard. Keith O’Brien, arcybiskup Edynburga.
  • Ekskomunika grozi katolickim politykom w Australii, którzy popierają legalizację klonowania ludzkich embrionów do celów terapeutycznych. Abp Barry Hickey z Perth oświadczył, że tym, którzy wspierają projekt, należy odmówić Komunii św. I dodał: "Ostatecznością byłoby wykluczenie z Kościoła". W podobnym duchu wypowiedział się kard. George Pell z Sydney.
  • Kard. Oscar Maradiaga, arcybiskup Tegucigalpy w Hondurasie, został przewodniczącym Caritas Internationalis. Wyboru dokonało obradujące w Rzymie zgromadzenie ogólne.
  • Rada kapłańska diecezji Rottenburg-Stuttgart odrzuciła watykańską dyrektywę, aby liturgiczne słowa "pro multis" tłumaczyć jako "za wielu". Chodzi o decyzję Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z listopada 2006 r. Tymczasem w głosowaniu niemieccy księża opowiedzieli się za posoborowym tłumaczeniem "za wszystkich" (für alle). Duchowni podkreślili, że taki przekład oddaje ideę Pisma Świętego: "Obietnica zbawienia skierowana jest do wszystkich ludzi".

...I W POLSCE

  • Biskupi w Boże Ciało o polityce i społeczeństwie: "Partia, która obecnie rządzi w Polsce, nie zdała egzaminu moralnego", bo odmówiła umieszczenia w konstytucji zapisu o ochronie życia od poczęcia - stwierdził abp Józef Michalik w Przemyślu. Przewodniczący Episkopatu dodał: "Są jeszcze uczciwi politycy, jak były marszałek Sejmu, druga osoba w kraju po prezydencie, który odchodzi, bo jego przekonania zostały podeptane" (poseł Tadeusz Cymański z PiS nazwał wypowiedź arcybiskupa "zasmucającą i głęboko niesprawiedliwą" oraz "prezentem dla sił liberalnych i postkomunistycznych"). Abp Stanisław Gądecki wezwał w Poznaniu, aby władze wprowadziły zakaz handlu w niedzielę. Wiceprzewodniczący Episkopatu argumentował, że wolna niedziela jest nie tylko nakazem religijnym, ale także podstawowym prawem człowieka. "Klasyką terrorystycznej metody" określił bp Stanisław Stefanek z Łomży strajki lekarzy oraz zapowiadane protesty nauczycieli i kolejarzy. W Kielcach bp Kazimierz Ryczan zwrócił uwagę, że nie mówi się już o służbie, ale o ochronie zdrowia: "Nic dziwnego, że ochroniarzom trzeba bardzo dobrze zapłacić" - oświadczył. Biskup skrytykował lekarzy, którzy podczas protestów nie przyjmują starszych ludzi: "Jeszcze raz Chrystus przychodzący w postaci chorego został odpędzony".
  • "W Polsce potrzeba dziś kapłanów, a nie polityków, a jeśli polityków, to polityków słowa Bożego; Ewangelistów, nie ekonomistów" - powiedział nuncjusz apostolski w Polsce. Abp Józef Kowalczyk odprawił Mszę w lubelskiej dzielnicy Czuby (9 czerwca) - w miejscu, w którym przed 20 laty Jan Paweł II wyświęcił 50 nowych kapłanów. "Musimy sobie uświadomić, że skończyły się czasy, kiedy uciekano się do kapłana przy różnych okazjach, nawet przy budowie kanalizacji w wiosce czy telefonów wybierano na przewodniczącego komitetu księdza w przekonaniu, że on tego dopilnuje. Ta epoka minęła" - podkreślił abp Kowalczyk.
  • Benedykt XVI mianował abp. Kazimierza Nycza "ordynariuszem wiernych obrządku wschodniego w Polsce pozbawionych ordynariusza własnego obrządku" (9 czerwca). Dotychczas urząd piastował kard. Józef Glemp.
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych wesprze finansowo projekty humanitarne polskich misjonarzy (6 czerwca). Deklarację MSZ i Komisji Episkopatu ds. Misji podpisali w Warszawie minister Anna Fotyga i bp Wiktor Skworc.
  • Kard. Paul Poupard otrzymał doktorat honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego (4 czerwca). Senat uczelni uhonorował przewodniczącego Papieskich Rad Kultury oraz Dialogu Międzyreligijnego za jego "ogromny wkład w inspirowanie dialogu Kościoła ze środowiskami akademickimi".
  • Powołana przez Episkopat Rada Programowa Radia Maryja domaga się, aby o. Tadeusz Rydzyk przeprosił Pierwszą Damę - poinformował "Dziennik". Podczas spotkania z dziennikarkami w Pałacu Prezydenckim z okazji Dnia Kobiet Maria Kaczyńska podpisała apel przeciw antyaborcyjnym poprawkom w konstytucji, co redemptorysta skomentował: "Nie nazywajmy szamba perfumerią". O. Rydzyk odniósł się także do żądania wysuniętego przez Radę Programową: "Ja prawdę mówię i mam za to przepraszać? No, ludzie!".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 24/2007