Kronika religijna (27III-2IV)

STOLICA APOSTOLSKA
  • O solidarności Kościoła z prześladowanymi za wiarę mówił Benedykt XVI podczas modlitwy "Anioł Pański" (26 marca). "Ich świadectwo, o którym dowiadujemy się każdego dnia, a przede wszystkim ofiara tych, którzy zostali zabici, służy naszemu zbudowaniu" - podkreślił Papież.
  • Środowa audiencja generalna: Kościół to cudowny twór miłości, który powstał, by uczynić Chrystusa bliskim każdemu człowiekowi - przypomniał Benedykt XVI w katechezie kontynuującej cykl o związkach Chrystusa z Kościołem na przykładzie Apostołów. Zaznaczył, że brak jedności z Bogiem niszczy źródło jedności między ludźmi. Zwracając się do Polaków, Papież powiedział: "Dziękuję za wasze modlitwy. Wielki Post to czas przemiany życia i spotkania z Chrystusem, który »nas do końca umiłował«. Jest szansą, by pokonać egoizm, podziały, nieporozumienia. Niech w waszych rodzinach i wspólnotach zapanuje duch wzajemnego pojednania, dobra i życzliwości".
  • Benedykt XVI zapewnił delegację katolików z Hongkongu, że chciałby pojechać do Chin, jednak "to Bóg zdecyduje kiedy" - poinformował dziennik "South China Morning Post". Papież zapewnił, że normalizacja stosunków z Pekinem jest jednym z jego priorytetów.
  • Papież obejrzał drugą część filmu o Janie Pawle II "Karol. Papież, który pozostał człowiekiem". "Wdzięczny jestem reżyserowi i scenarzyście Giacomo Battiato oraz jego współpracownikom, którzy z mądrą maestrią przypomnieli nam główne momenty apostolskiej posługi mego czcigodnego Poprzednika" - powiedział Benedykt XVI po projekcji w Auli Pawła VI.
  • Dyrektor Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego skrytykował kreacjonizm zwalczający teorię ewolucji. O. George Coyne uważa, że przekonanie o tzw. "inteligentnym projekcie" jest "absurdalne" i stanowi przejaw "religijnego fundamentalizmu". "Jest fałszem używanie Biblii jako domniemanego źródła nauk przyrodniczych" - stwierdził o. Coyne w rozmowie z amerykańską agencją CNS.
  • Jana Pawła II i Benedykta XVI różni przede wszystkim "idea wiary" - napisał Vittorio Messori na łamach "Corriere della Sera". W artykule czytamy: "Paradoksalnie Jan Paweł II nie potrzebował wierzyć. Miał temperament mistyka, a mistyk nie musi się zbytnio zastanawiać. Widzi. Dotyka. Stwierdza. Dla niego wiara jest czymś oczywistym. Nie ma miejsca na wątpliwości czy pytania. Benedykt XVI natomiast i w tej dziedzinie jest postmodernistycznym intelektualistą. Dla niego wiara jest codziennym odkryciem, czymś, co wymaga stałego uzasadnienia. To ktoś, kto zadaje sobie pytania o wiarę i wie, iż można także wątpić".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Afgański sąd uniewinnił Abdula Rahmana, konwertytę z islamu na chrześcijaństwo. Uznano go za niepoczytalnego; był to jedyny sposób, by uniknął - zgodnie z obowiązującym w kraju prawem koranicznym - kary śmierci. Po uwolnieniu Rahman uzyskał we Włoszech status uchodźcy.
  • Białoruski sąd skazał o. Andrieja Sidarowicza, marianina z Orszy, na dziesięć dni więzienia. Ksiądz niósł pomoc duszpasterską demonstrantom, którzy na Placu Październikowym w Mińsku protestowali przeciw przemocy i nieprawidłowościom podczas niedawnych wyborów prezydenckich.
  • Księża nie mogą udzielać ślubu parom, które nie przedstawią testów na wirusa HIV - zdecydowali katoliccy biskupi Burundi. Rzecznik tamtejszego Episkopatu wyjaśnił, że Kościół nie chce poznać wyników badań, ale chodzi o to, by narzeczeni znali prawdę o sobie. Decyzję biskupów skrytykował przewodniczący Burundyjskiego Narodowego Stowarzyszenia Ludzi z HIV/AIDS: "Test musi być dobrowolny i anonimowy. Kościół ma obowiązek pouczać ludzi, ale dawania dobrych rad nie można utożsamiać z policyjnym wydawaniem rozkazów".
  • Dominikanin o. Aidan Nichols będzie pierwszym od czasów Reformacji wykładowcą teologii katolickiej na uniwersytecie w Oksfordzie. W kwietniu obejmie nowo utworzoną Katedrę Gościnnych Wykładów im. Jana Pawła II.

...I W POLSCE

W katedrze na Wawelu zakończyła się ostatnia, 29. sesja Trybunału Rogatoryjnego (pomocniczego) w procesie beatyfikacyjnym Jana Pawła II. Trybunał, pod przewodnictwem bp. Tadeusza Pieronka, przez pięć miesięcy przesłuchał około stu świadków życia Karola Wojtyły (więcej mówił o tym na naszych łamach przed tygodniem sam biskup). Wawelskie uroczystości połączono z ingresem kardynalskim metropolity Stanisława Dziwisza (na zdjęciu).
Po beatyfikacji relikwia Jana Pawła II trafi do katedry na Wawelu - ujawnił kard. Zenon Grocholewski w rozmowie z agencją ANSA. Prefekt Kongregacji Wychowania Katolickiego nie sprecyzował, o jaką relikwię chodzi.
Dom rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach kupiła fundacja Ryszarda Krauzego, która przekazała go Archidiecezji Krakowskiej. Przed wojną kamienica należała do żydowskiej rodziny Bałamutów. Niemal wszyscy zginęli w obozie w Bełżcu. Ocalały Chaim Bałamut trafił po wojnie do Izraela. To właśnie od jego spadkobiercy odkupiono budynek, w którym rodzice Karola Wojtyły zamieszkali w 1919 r. Obecnie w domu mieści się muzeum Jana Pawła II.
350-lecie ślubów Jana Kazimierza we Lwowie (1 kwietnia). Benedykt XVI przypomniał w jubileuszowym przesłaniu: "W dramatycznych momentach wojny naród szukał siły w głębokiej pobożności do Matki Pana łącząc się wokół króla Jana Kazimierza. Własną determinacją zaświadczył, że chce bronić ziemi, na której żył, i tradycji, które go formowały w tożsamości chrześcijańskiej". Papież wyraził również nadzieję, że "w atmosferze odnowionych braterskich stosunków pomiędzy narodami polskim i ukraińskim" śluby lwowskie "staną się okazją do budowania w pokoju i zgodzie dobra wspólnego". Kard. Marian Jaworski, łaciński metropolita Lwowa, odprawił rocznicową Mszę w katedrze. W uroczystości wziął udział prezydent Lech Kaczyński.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 15/2006