Kronika religijna (26II - 4III)

STOLICA APOSTOLSKA
 • W Wielkim Poście skierujmy wzrok na Chrystusa ukrzyżowanego - wezwał Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (25 lutego). "Kontemplując oczyma wiary Ukrzyżowanego, możemy do głębi zrozumieć, czym jest grzech, jak tragiczny jest jego ciężar, a zarazem jak niezmierzona jest moc przebaczenia i miłosierdzia Pańskiego" - podkreślił Papież. Następnie dodał: "Ten, któregośmy sami przebili naszymi winami, nieustannie sprowadza na świat niewyczerpany strumień miłosiernej miłości. Oby ludzkość mogła zrozumieć, że tylko z tego źródła czerpać można duchową energię, niezbędną do budowy pokoju i tego szczęścia, którego każda istota ludzka szuka bez wytchnienia". Do Polaków powiedział: "Niech to spojrzenie budzi w nas pragnienie modlitwy, nawrócenia i pokuty, wszak przed obliczem Najświętszego Boga nikt nie jest bez winy".
 • Zagwarantowanie wszystkim i w jednakowej mierze prawa do życia to obowiązek, od którego zależy przyszłość ludzkości - przypomniał Papież. Benedykt XVI spotkał się z uczestnikami plenarnego posiedzenia Papieskiej Akademii Życia, które odbyło się na zakończenie międzynarodowego kongresu zorganizowanego przez wspomnianą dykasterię. Papież ostrzegł, że "ataki na prawo do życia na świecie szerzą się i nasilają, przybierając nowe formy". Jako przykład wymienił próby legalizacji aborcji w krajach latynoamerykańskich i rozwijających się, do czego przyczynia się "liberalizacja nowych postaci aborcji chemicznej", którą wprowadza się "pod pretekstem zdrowia rozrodczego". Jednocześnie w krajach rozwiniętych rośnie, zdaniem Papieża, zainteresowanie "najbardziej wyrafinowanymi badaniami z dziedziny biotechnologii, służącymi rozległym metodom eugeniki aż do obsesyjnego poszukiwania »doskonałego dziecka«". Benedykt  XVI wskazał na potrzebę formacji sumienia opartego na prawdzie.
 • Zakończyły się tygodniowe wielkopostne rekolekcje dla Papieża i jego współpracowników. Rozważania kard. Giacomo Biffiego odnosiły się do słów św. Pawła z Listu do Kolosan: "Dążcie do tego, co w górze, nie do tego, co na ziemi" (3, 2). Emerytowany arcybiskup Bolonii zauważył m.in., że do niedawna panowało przekonanie, iż kto nie zna Jezusa, skazany jest na wieczne potępienie. Dlatego dziś chrześcijanie uchodzą za niezdolnych do dostrzegania tego, co dobre w "świecie pozachrześcijańskim". Stąd potrzeba "zrozumienia, że wartości, obojętnie, gdzie się znajdują, obiektywnie rozbudzone zostały przez Chrystusa".
 • Watykańskie Biuro Prasowe potwierdziło informacje o spotkaniu Benedykta XVI z Władimirem Putinem. Rozmowa ma się odbyć 13 marca. Putin przyjedzie do Włoch na szczyt włosko-rosyjski w Bari.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • "Jako Kościół ponosimy współodpowiedzialność za długą historię antyjudaizmu wśród chrześcijan i w Kościele" - stwierdził kard. Karl Lehmann w Yad Vashem podczas wizyty 27 niemieckich ordynariuszy w Ziemi Świętej (2 marca). Przewodniczący Episkopatu Niemiec podkreślił, że antysemityzm do dziś "grasuje w Niemczech i Europie", a Kościół musi się mu przeciwstawiać. Także obecnie,  ponad 60 lat od upadku nazizmu, "Niemcom nie wolno zrzucić z siebie ciężaru, który nałożyły na nas niewyobrażalne zbrodnie tamtych czasów".
 • Abp Jan Sokol przyznał się do współpracy z czechosłowacką bezpieką. Dotychczas metropolita bratysławsko-trnawski zaprzeczał oskarżeniom mediów. Jednak w ostatnim oświadczeniu napisał: "W czasie tych poniżających dla mnie spotkań starałem się chronić dobro Kościoła i kierować uwagę służby bezpieczeństwa na mało istotne sprawy". Zastrzegł, że ma czyste sumienie "w kwestii bezkompromisowej wierności Kościołowi, lojalności wobec Ojca Świętego i braci w posłudze kapłańskiej w okresie ciężkich prześladowań komunistycznych". Dziennikarze twierdzą, że hierarcha informował bezpiekę m.in. o emigrantach słowackich i kontaktach Watykanu z tajnym biskupem Janem Chryzostomem Korcem.
 • Po raz pierwszy od rewolucji islamskiej w 1979 r. prezydent Iranu spotkał się z delegacją przybyłą z USA. Na zaproszenie władz w Teheranie przyjechali przedstawiciele Kościołów baptystycznego, episkopalnego, ewangelicznego, katolickiego, metodystycznego oraz kwakrów i menonitów. Spotkali się z islamskimi i chrześcijańskimi zwierzchnikami religijnymi, a także z prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem. Ten ostatni zapewnił, że Iran nie stara się o broń atomową, a konflikt izraelsko-palestyński należy rozwiązać metodami pokojowymi.
 • "W Wielkim Poście odchodź od stołu z niewielkim uczuciem głodu. Dietetycy są bardziej surowi: każą to robić przez cały rok. Co trzecia osoba cierpi na otyłość" - to siódma z dziesięciu wielkopostnych rad kard. Godfrieda Danneelsa. Druga ze wskazówek prymasa Belgii głosi: "Poszukaj w niedzielnej Ewangelii krótkiego zdania, które będziesz mógł rozważać przez cały tydzień". Trzecia: "Zawsze gdy kupujesz jakąś rzecz, której nie potrzebujesz do życia - artykuł luksusowy - daj także coś ubogim lub organizacji dobroczynnej". Szósta: "Jeśli od kwadransa bez powodzenia przełączasz kanały, wyłącz telewizor i weź książkę. Albo porozmawiaj z tymi, którzy mieszkają razem z Tobą". Ósma: "Przebaczać to więcej niż dawać". Dziewiąta: "Tyle razy obiecałeś komuś, że zadzwonisz lub przyjdziesz. Zrób to wreszcie". Dziesiąta: "Nie daj się ciągle nabierać na reklamy z obniżkami cen - rzeczywiście są one o 30 proc. niższe, ale Twoja szafa z ubraniami pęcznieje również o 30 proc.". W życiu 72 proc. Belgów religia nie odgrywa roli.

...I W POLSCE

 • Kard. Stanisław Dziwisz zwrócił się do Komisji "Pamięć i Troska" o zapoznanie się z książką ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego "Księża wobec bezpieki". Zespół teologiczno-duszpasterski zbada zgodność opracowania z normami "Memoriału Episkopatu Polski w sprawie współpracy niektórych duchownych z organami bezpieczeństwa w Polsce w latach 1944-1989". Tymczasem abp Damian Zimoń oświadczył, że fragmenty książki "zniesławiają biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca". Metropolita katowicki podkreślił, że na jego polecenie ks. Skworc - zaszeregowany przez ks. Zaleskiego do grona tajnych współpracowników - prowadził w latach 80. rozmowy z władzami, w tym także funkcjonariuszami SB. Przebieg spotkań ówczesny kanclerz kurii relacjonował przełożonemu, także w formie notatek służbowych. Z kolei Katolicka Agencja Informacyjna uznała, że ks. Zaleski przekroczył ramy projektu badawczego, bo napisał m.in. o TW "Henryku", obecnie urzędującym dyplomacie Stolicy Apostolskiej. Media podały, że chodzi o abp. Henryka Józefa Nowackiego, nuncjusza na Słowacji.
 • Kościelna Komisja Historyczna stwierdziła, że ks. Wiesław Niewęgłowski nie był tajnym współpracownikiem SB. Rzecznik powołanego przez Episkopat zespołu historyków, ks. Józef Kloch, odczytał fragment sprawozdania dotyczący krajowego duszpasterza środowisk twórczych: "W latach 1960-1974 ks. Wiesław Niewęgłowski był przedmiotem inwigilacji prowadzonej przez funkcjonariuszy organów bezpieczeństwa. Celem tej inwigilacji było znalezienie pretekstu, aby pozyskać ks. Niewęgłowskiego najpierw jako kandydata, a później faktycznego tajnego współpracownika. Wszystkie te zabiegi spełzły na niczym".
 • Zarządzający diecezją płocką tuszowali przypadki nadużyć seksualnych wśród duchownych - twierdzi "Rzeczpospolita" (3 marca). Dziennik przytacza przykład księdza, w którego komputerze policjanci znaleźli materiały pedofilskie. Gazeta opisała również przypadek kapłana K., który - mimo doniesień o molestowaniu podopiecznych - nadal pracował z młodzieżą i miał kontakt z ofiarami. Z kolei płocka Caritas miała wyłudzić pieniądze z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. W kwietniu ubiegłego roku arcybiskup powołał komisję do wyjaśnienia sprawy.
 • Przyjaciele ks. Mieczysława Malińskiego uruchomili stronę internetową i umieścili na niej apel w jego obronie. "Teczka »Delty« nie jest dla nas żadnym źródłem informacji" - napisali, zachęcając do podpisywania apelu. Uczyniło to ponad 120 osób. Z badań historyka IPN Marka Lasoty wynika, że współpracujący z bezpieką agent "Delta" to ks. Maliński. Do tych samych wniosków doszedł w ciągu własnych kwerend ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Sam ks. Maliński wyjaśniał, że spotykał się z esbekami w celach ewangelizacyjnych.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Autorskie newslettery premium
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 10/2007