Kronika religijna (19-25 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Miłość nieprzyjaciela stanowi istotę "chrześcijańskiej rewolucji" - powiedział Benedykt XVI podczas niedzielnej modlitwy "Anioł Pański" (18 lutego). "Dlaczego Jezus prosi, by miłować właśnie nieprzyjaciół, czyli o miłość, która przerasta zdolności człowieka? Faktycznie propozycja Chrystusa jest realistyczna, gdyż liczy się z faktem, że na świecie jest zbyt wiele przemocy, zbyt wiele niesprawiedliwości, a zatem nie można przezwyciężyć tej sytuacji inaczej, jak przeciwstawiając jej jeszcze więcej miłości, jeszcze więcej dobroci". Owo "więcej" pochodzi "od Boga: to Jego miłosierdzie, które stało się ciałem w Jezusie i które jako jedyne może »przechylić« świat ze zła ku dobru, poczynając od tego małego i decydującego »świata«, jakim jest serce człowieka" - podkreślił Papież. Pozdrawiając Polaków przypomniał, że tegoroczna Środa Popielcowa jest "szczególnym dniem modlitwy i pokuty całego duchowieństwa polskiego". Zaapelował: "Niech modlitwa o świętość kapłanów napełnia wszystkich wiernych duchem przebaczenia, pojednania i wzajemnego zaufania".
  • Benedykt XVI przewodniczył obrzędom Środy Popielcowej na Awentynie. Papież tradycyjnie przeszedł w procesji od benedyktyńskiego kościoła św. Anzelma do dominikańskiej bazyliki św. Sabiny, gdzie odprawił Mszę połączoną z rytuałem posypania. Głowę Benedyktowi XVI posypał emerytowany prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, słowacki kardynał kurialny Jozef Tomko. Bazylika św. Sabiny jest jego kościołem tytularnym.
  • Środowa audiencja generalna: katechezę Papież poświęcił znaczeniu Popielca. Przypomniał, że w pierwszych wiekach Wielki Post przeżywano jako czas przygotowania do chrztu udzielanego w Wigilię Paschalną. Dla tych, którzy już zostali ochrzczeni, lecz widzą, że chrzest często nie skutkuje w ich życiu, Wielki Post powinien stanowić wezwanie, aby przez ciągłą wewnętrzną przemianę "na nowo stać się chrześcijanami".
  • Do odkrycia na nowo sakramentu pokuty wezwał Benedykt XVI podczas audiencji dla Penitencjarii Apostolskiej, odpowiedzialnej w Kościele za problematykę odpustów. Papież tłumaczył, że spowiedź staje się duchowym odrodzeniem, które "przemienia penitenta w nowe stworzenie". Benedykt XVI zaznaczył także, że spowiednik nie jest widzem, lecz "czynnym narzędziem Bożego miłosierdzia", dlatego musi łączyć "wrażliwość duchową i duszpasterską z solidnym przygotowaniem teologicznym, moralnym i pedagogicznym, które pozwoli mu rozumieć doświadczenia życiowe osoby".
  • Benedykt XVI podpisze wkrótce posynodalną adhortację apostolską o Eucharystii. Zapowiedział to na tradycyjnym spotkaniu z rzymskim duchowieństwem, które odbyło się w drugim dniu Wielkiego Postu. W watykańskiej Auli Błogosławieństw Papież odpowiadał na pytania zadawane przez księży jego diecezji. Zalecił rzymskim proboszczom m.in. "uduchowienie codziennej pracy", co - jak przyznał - "łatwiej powiedzieć, niż zrobić".
  • Tegoroczne rekolekcje wielkopostne będzie głosić Papieżowi i jego współpracownikom emerytowany arcybiskup Bolonii, kard. Giacomo Biffi. Rekolekcje potrwają od niedzieli 25 lutego do soboty 3 marca. W tym czasie odwołano publiczne spotkania Papieża, w tym środową audiencję generalną.

Kanonizacja bł. Szymona z Lipnicy odbędzie się 3 czerwca. Decyzję tę ogłoszono podczas konsystorza w sprawie kanonizacji pięciorga błogosławionych, w tym polskiego bernardyna z XV w.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Informacja o zjednoczeniu Kościołów katolickiego i anglikańskiego - kaczką dziennikarską. Współprzewodniczący komisji w dialogu anglikańsko-
  • -katolickim zdementowali doniesienia dziennika "The Times" o zjednoczeniu "pod zwierzchnictwem papieża" jeszcze w tym roku. Abp John Bathersby (strona katolicka) i bp David Beetge (strona anglikańska) określili artykuł jako "niefortunny", "zasmucający" i "mocno przesadzony". Hierarchowie oświadczyli, że ekumeniczny raport komisji, na który powołał się dziennik, ma charakter roboczy. Nie jest oficjalnym dokumentem przyjętym przez najwyższe władze obu Kościołów. Na dodatek tekst jasno mówi o wciąż istniejących różnicach i nie sugeruje bliskiego zjednoczenia.
  • Widmo schizmy w anglikanizmie - na razie odsunięte. 36 prymasów-
  • -zwierzchników lokalnych Kościołów anglikańskich na nadzwyczajnym spotkaniu w Tanzanii postawiło amerykańskiemu Kościołowi episkopalnemu ultimatum. Albo wspólnota episkopalna do końca września zrezygnuje z konsekrowania na biskupów homoseksualistów i błogosławienia związków homoseksualnych, albo zostanie wykluczona ze Wspólnoty Anglikańskiej.
  • Chrześcijanie w Czechach zaapelowali o naprawę stosunków państwo-
  • -Kościół. Odezwa ukazała się po unieważnieniu przez władze decyzji o zwrocie Kościołowi katedry w Pradze i zapowiedzi rezygnacji stołecznego arcybiskupa, kard. Miloslava Vlka. Sygnatariusze stwierdzili, że po upadku komunizmu w Czechach wciąż nie ma satysfakcjonującej i życzliwej współpracy państwa z Kościołami, szczególnie z katolickim. To odbija się negatywnie na społeczeństwie, zwłaszcza na młodym pokoleniu. W dokumencie czytamy, że trzeba zmienić tzw. ustawę kościelną, która - jak za komunizmu - ogranicza działalność wyznaniową. Należy dokończyć również sprawę wyrównania majątkowego z czasów minionego reżimu i podpisać gotowy od kilku lat konkordat.
  • Biskup skrytykował politykę rządu niemieckiego wobec matek. Ursula van der Leyen, minister ds. rodziny, zaproponowała rozbudowę sieci żłobków i przedszkoli, aby ułatwić matkom wychowanie dzieci i kontynuowanie pracy w zawodzie. W odpowiedzi bp Walter Mixa z Augsburga stwierdził: "Kto przez udogodnienia finansowe zachęca matki, aby krótko po narodzinach pozostawiały dziecko opiece państwa, ten degraduje kobiety do roli rodzących maszyn". Zdaniem hierarchy, pomysł minister, matki siedmiorga dzieci, przypomina ideologię z czasów NRD, gdy państwo, a nie rodzina, było odpowiedzialne za wychowanie. Wypowiedź biskupa skrytykowały feministki, a Hans Meyer, przewodniczący Centralnego Komitetu Katolików Niemieckich, uznał te słowa za "wysoce nieodpowiedzialne".
  • Zawieszony biskup zostanie prezydentem Paragwaju? Bp Fernando Armindo Lugo Méndez z San Pedro, któremu Stolica Apostolska zakazała sprawowania posługi z powodu zaangażowania w działalność polityczną, prowadzi w sondażach. W oczach 63 proc. paragwajskich wyborców jego kandydatura jest "dobra lub bardzo dobra", a  tylko 8 proc. ocenia ją "źle lub bardzo źle". Na razie jednak nie wiadomo, czy bp Lugo będzie ubiegał się o urząd. Paragwajska konstytucja stanowi, że w wyborach nie może brać udziału duchowny, a Stolica Apostolska nie przystała na prośbę hierarchy o przeniesienie do stanu świeckiego.

...I W POLSCE

  • Rada Stała Episkopatu pozytywnie oceniła dotychczasową pracę Kościelnej Komisji Historycznej, która bada archiwa IPN - oświadczył bp Piotr Libera po spotkaniu Rady w Warszawie (20 lutego). W obradach uczestniczyli także kard. Józef Glemp, kard. Stanisław Dziwisz i abp Józef Kowalczyk. Nuncjusz apostolski zapoznał biskupów z listem Benedykta XVI do abp. Stanisława Wielgusa, o którym pisze obok ks. Adam Boniecki. Bp Libera nazwał papieskie pismo "pięknym świadectwem ewangelicznego, eklezjalnego spojrzenia na bolesne wydarzenia ostatnich tygodni". Sekretarz generalny Episkopatu przypomniał: "Kościół nigdy nie był i nie chce być trybunałem, który wydaje wyrok, osądza, pozostawia kogokolwiek samemu sobie".
  • Ruszyła ekumeniczna akcja Skarbonka Wielkopostna 2007 (21 lutego). Caritas Polska rozprowadzi po parafiach 2 miliony skarbonek, ewangelicko-
  • -augsburska Diakonia - 13 tys., a prawosławny Eleos - 25 tys. Pieniądze pozwolą sfinansować leczenie oraz rehabilitację dzieci i dorosłych. Środki nie trafią do central, ale pozostaną w miejscach zbiórki. Organizatorzy wyszli z założenia, że lokalne wspólnoty mają lepsze rozeznanie w potrzebach.
  • O. Marian Żelazek został jednomyślną uchwałą Senatu uznany za "godny naśladowania wzór Polaka przełamującego bariery między ludźmi" (22 lutego). Werbista, nazywany ojcem trędowatych, ponad pół wieku pracował na misjach w Indiach. Dwukrotnie był kandydatem do pokojowego Nobla. Zmarł w ubiegłym roku.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2007