Kronika religijna (13-19 II)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Chrystus jest prawdziwym lekarzem ludzkości - powiedział Benedykt XVI przed niedzielną modlitwą "Anioł Pański" (12 lutego). Papież nawiązał do obchodzonego dzień wcześniej XIV Światowego Dnia Chorego. Powierzył opiece Maryi wszystkich cierpiących, zwłaszcza tych, którzy "obok braku zdrowia znoszą także samotność, nędzę i marginalizację".

Środowa audiencja generalna: rozważaniem poświęconym hymnowi "Magnificat" Benedykt XVI zakończył cykl katechez o Psalmach i Kantykach, zapoczątkowany przed pięcioma laty przez Jana Pawła II. "Kościół od wieków nieustannie powtarza za Maryją to pokorne uwielbienie Boga, który zbawia" - podkreślił Papież. Zwrócił uwagę, że w dziełach Bożych wymienionych przez Kantyk Maryi, widać "styl", jakim "kieruje się Pan dziejów w swoim postępowaniu". Bóg staje "po stronie ostatnich. Jego plany są często ukryte pod powierzchnią niepojętych ludzkich losów, kiedy widzimy, jak triumfują »pyszni, możni i bogaci«. A przecież Jego tajemnicza moc ma się w końcu objawić, ażeby ukazać, kim są ci, w których Bóg ma prawdziwe upodobanie: »Ci, co się Go boją«, wierni Jego słowu; »pokorni, głodni, Jego sługa Izrael«, czyli wspólnota Ludu Bożego, która, tak jak Maryja, złożona jest z tych, którzy są »ubodzy«, czyści i prostego serca".
Benedykt XVI potwierdził wolę współpracy katolików ze Światową Radą Kościołów. Papież przygotował przesłanie, które podczas otwarcia IX Zgromadzenia Ogólnego Rady w Porto Alegre odczytał kard. Walter Kasper. Do Brazylii przyjechali przedstawiciele 340 wspólnot protestanckich, anglikańskich i prawosławnych; Kościół katolicki, który nie należy do Rady, ma status obserwatora. Podczas obrad w Porto Alegre reprezentuje go delegacja, na czele z sekretarzem Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan, bp. Brianem Farrellem.
W rozmowie z dziennikarzami kard. Kasper wykluczył członkostwo Kościoła katolickiego w Światowej Radzie Kościołów. Jego zdaniem, uniemożliwia to wielkość gremium, jego struktura oraz centralizm. Za jeden z najpilniejszych celów ekumenizmu kardynał uznał wspólnotę stołu eucharystycznego. Warunek stanowi porozumienie co do teologicznego sensu Eucharystii. Inne priorytety to wzajemne uznanie chrztu oraz uzgodnienie wspólnego terminu Wielkanocy.
Benedykt XVI mianował abp. Michaela Louisa Fitzgeralda nuncjuszem apostolskim w Egipcie i delegatem Watykanu przy Lidze Arabskiej.

68-letni hierarcha był dotychczas przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego. To nietypowa decyzja, bo szefów watykańskich urzędów zwykle nie przenosi się na placówki dyplomatyczne. Nominacja abp. Fitzgeralda może świadczyć, jak wielką wagę Papież przywiązuje do kontaktów ze światem arabskim. W stolicy Egiptu siedzibę ma Uniwersytet Al-Azhar, cieszący się najwyższym autorytetem religijnym wśród sunnitów.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Naczelny Sąd Administracyjny Włoch orzekł, że krzyże powinny zostać w klasach jako symbol podstawowych wartości. Sprawę wniosła Finka, która domagała się usunięcia krucyfiksów ze szkoły w Padwie. Sędziowie uznali jednak, że krzyż jest nie tylko znakiem religijnym, ale także symbolizuje "wartości, które stanowią podstawę i inspirację dla naszej konstytucji, naszego sposobu życia w pokoju". Tolerancja czy szacunek dla jednostki, które są filarami świeckości państwa, mają korzenie chrześcijańskie. Dlatego krzyż "pełni wielką wychowawczą funkcję, bez względu na religijną przynależność uczniów".
  • Przywódcy prawosławia mogliby zaakceptować prymat papieża, gdyby jego sprawowanie respektowało "pełne bogactwo" Kościołów lokalnych - stwierdził na łamach włoskiego miesięcznika "30 Giorni" metropolita Filaret
  • z Mińska. "Kanony apostolskie jasno stanowią, że prymat - razem z synodalnością - jest istotną zasadą Kościoła" - stwierdził hierarcha. Sprawowanie prymatu winno "wspierać życie i rozwój Kościołów na wszystkich poziomach, a nie być przeszkodą". Jednak Rzym akcentuje jurysdykcyjne podporządkowanie bisku­pów papieżowi, podczas gdy powinien uznać pochodzącą od Ducha Świętego "równą godność" wszystkich biskupów.

...I W POLSCE

  • "Tygodnik Podhalański" oskarżył kustosza Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem o współpracę z SB. W artykule "Agent czy ofiara SB" Jurek Jurecki napisał, że ks. Mirosław Drozdek nosił pseudonim "Ewa" i współpracował z bezpieką w latach 1985-1989. Miał donosić m.in. na Lecha Wałęsę i ks. Stanisława Dziwisza. Pallotyn zaprzecza i zapowiada, że pozwie dziennikarza do sądu.
  • Sejm przeznaczył 20 mln złotych na Świątynię Opatrzności Bożej (17 lutego). 296 posłów głosowało za senacką poprawką do budżetu, przeciw było 118, wstrzymało się 17. SLD argumentował, że polskie prawo nie zezwala na dofinansowanie budowy obiektów sakralnych. Posłowie PiS odpowiadali, że pieniądze pozwolą stworzyć w świątyni muzeum Jana Pawła II, co wiąże się z działalnością kulturalną, a nie religijną.

Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Bronakowskiego (na zdjęciu) biskupem pomocniczym w Łomży. Jednocześnie przyjął rezygnację bp. Tadeusza Zawistowskiego, który ukończył 75. rok życia. Nowy sufragan (47 l.) to dotychczasowy wicekanclerz kurii w Łomży. W 1993 r. obronił doktorat z prawa kanonicznego.
Watykański Sekretariat Stanu znów napomina betanki

z Kazimierza nad Wisłą. W liście do sióstr, które odrzuciły nową przełożoną zgromadzenia, abp Leonardo Sandri podkreśla, że nad wypełnianiem zarządzeń Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego ma czuwać nowy zarząd zgromadzenia oraz ordynariusz lubelski. W lutym abp Józef Życiński nałożył interdykt na duchownych, którzy bez jego pisemnego zezwolenia sprawowaliby sakramenty w domu zakonnym w Kazimierzu.
Wydawca miesięcznika "Machina" przeprosił tych, którzy poczuli się dotknięci okładką przestawiającą obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z twarzą piosenkarki Madonny. "Chciałbym także wyrazić chęć osobistego spotkania z przedstawicielem Ojców Paulinów z Jasnej Góry, do których kieruję słowo: »Przepraszam«" - dodał Michał M. Lisiecki z Media Point Group.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 09/2006