Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • “Życie kapłana ma sens, jeśli potrafi on uczynić z siebie dar, oddając się do dyspozycji wspólnoty, służąc każdemu, kto jest w potrzebie" - napisał Jan Paweł II w tegorocznym liście do kapłanów na Wielki Czwartek. “Moja myśl biegnie ku Wam, Kapłanom, podczas gdy przebywam na leczeniu i rehabilitacji w szpitalu, chory pośród chorych, jednocząc w Eucharystii moje cierpienie z cierpieniem Chrystusa.
  • W tym duchu pragnę rozważyć wraz z Wami niektóre aspekty naszej kapłańskiej duchowości" - zaznaczył na wstępie Papież. “Mamy swoje krzyże i oczywiście nie tylko my je mamy, ale dary, jakie otrzymaliśmy, są tak wielkie, że nie możemy nie śpiewać z głębi serca naszego »Magnificat«" - czytamy dalej. Powołanie kapłańskie przedstawiono w liście w świetle Eucharystii: “Z naszego odniesienia do Eucharystii wynika bardzo wymagający charakter »sakralny« naszego życia. Świętość powinna być widoczna w całym stylu bycia, ale przede wszystkim w sposobie celebrowania". Jan Paweł II odniósł się także do problemu powołań: nie zabraknie ich, jeśli “podniesie się jakość naszego życia kapłańskiego, jeżeli będziemy bardziej święci, bardziej radośni, bardziej gorliwi w naszym posługiwaniu".
  • Jaskrawym naruszeniem wolności religii nazwał rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej pozbawienie argentyńskiego biskupa polowego możliwości pełnienia posługi. Prezydent Argentyny Nestor Kirchner pozbawił bp. Antonio Juana Baseotta - za wypowiedzi na temat aborcji - autoryzacji jego misji. “Gdy uniemożliwia się pełnienie pasterskiej posługi biskupowi legalnie mianowanemu przez Stolicę Apostolską zgodnie z normami prawa kanonicznego oraz obowiązującymi porozumieniami, mamy do czynienia z naruszeniem tak wolności religii, jak i wspomnianych porozumień" - powiedział Joaquín Navarro-Valls i dodał, że Watykan oczekuje wyjaśnień.
  • Przyczyną pogorszenia stosunków Kościół-państwo w Argentynie jest publiczna debata na temat ochrony życia i projektów ustawodawczych w dziedzinie aborcji, eutanazji, związków homoseksualnych i antykoncepcji. Ostrą reakcję władz wywołała wypowiedzieć bp. Baseotta, który o jednym z ministrów - zwolenniku legalizacji aborcji - powiedział, że “Takiemu warto byłoby zawiesić kamień młyński u szyi i wrzucić w morze". Przypomniano, że “wrzucaniem w morze", jako metodą mordowania opozycjonistów, posługiwała się w latach 70. tamtejsza junta wojskowa. Prezydent Kirchner wystosował list do Watykanu, w którym sugerował zmianę ordynariusza polowego. W odpowiedzi sekretarz stanu, kard. Angelo Sodano, wysłał notę do argentyńskiego ministra obrony, gdzie potwierdził dotychczasową funkcję bp. Baseotta.
  • “Eutanazja pozostaje formą zabójstwa, którą Kościół katolicki bezwzględnie potępia" - przypomniał ks. Maurizio Calipari z Papieskiej Akademii Życia. Jego wypowiedź dotyczy przypadku Terry Schiavo z Florydy, którą odłączono od przewodów dostarczających sztuczne pożywienie. Tak zdecydował sąd okręgowy. Jednak obie izby Kongresu oraz prezydent George W. Bush przekazali sprawę do sądów federalnych. Do ich orzeczenia Schiavo, która w 1990 r. doznała uszkodzenia mózgu, nadal będzie sztucznie odżywiana. Od 1998 r. dwa razy - na żądanie męża - odłączano kobietę od aparatury. Za każdym razem - naskutek odwołań rodziców - sprzęt uruchamiano na nowo.

Kościół w świecie...

  • W diecezji Zhouzhi odbyła się pierwsza w Chinach od 56 lat procesja eucharystyczna. 80-letni ksiądz Wu Yangzi, proboszcz z wioski Yongan, w której rozpoczął się i zakończył pochód, podkreślił, że była to odpowiedź na apel Jana Pawła II o organizowanie w Roku Eucharystii procesji z Najświętszym Sakramentem. Duchowny czekał na tę chwilę od 1949 r., kiedy komuniści przejęli władzę w kraju. Procesja wzbudziła duże zainteresowanie mieszkańców; wiele osób spontanicznie klękało przed Najświętszym Sakramentem.
  • Hiszpańska Federacja Organizacji Islamskich zapowiedziała, że wykluczy ze swoich struktur (odpowiednik ekskomuniki) każdego zwolennika aktów terrorystycznych w imię Allaha. Kopię odpowiedniego dokumentu przekazano rządowi Królestwa Hiszpanii. Muzułmanie poprosili także władze o zorganizowanie w Madrycie konferencji hiszpańskich i europejskich liderów muzułmańskich, którzy mieliby się publicznie wyrzec terroryzmu w imię religii. Zdaniem Federacji ekstremiści kpią sobie z Koranu i winni być denuncjowani przez przywódców islamu.
  • Wielu amerykańskich katolików oburzył fakt, że w nowo opublikowanym przez biskupów USA katechizmie zabrakło sylwetki Tomasza Mertona. Każdy rozdział katechizmu rozpoczyna się prezentacją postaci, która ma inspirować wiernych. Pierwotnie do tego grona należał też o. Merton, ostatecznie jednak go usunięto. Bp Donald Wuerl z Pittsburgha przyznał, że jednym z powodów wykreślenia trapisty były wątpliwości związane z jego zainteresowaniem religiami Wschodu.
  • “Nie czytajcie, a tym bardziej nie kupujcie »Kodu Leonarda da Vinci«" - zaapelował kard. Tarcisio Bertone. Arcybiskup Genui podkreślił, że bestseller Dana Browna jest stekiem kłamstw i oszczerstw, zmierzających do podważenia wiary chrześcijańskiej. Najgorszą mistyfikacją jest “negacja śmierci i zmartwychwstania Jezusa". Tymczasem bp Jose Maria Pinheiro z Săo Paolo uważa, że opinia kard. Bertone nie jest stanowiskiem całego Kościoła. W tym przypadku - wzywa bp Pinheiro - “zachowajmy spokój i rozwagę". Całkowity zakaz czytania książki Browna obrócić się może przeciw Kościołowi; ludzie z przekory po nią sięgną.

... i w Polsce

  • Jan Paweł II mianował bp. Stefana Cichego ordynariuszem diecezji legnickiej (20 marca). Papież przyjął rezygnację dotychczasowego biskupa Tadeusza Rybaka, który przekroczył wiek emerytalny. Bp Cichy (66 l.) był od 1998 r. biskupem pomocniczym w Katowicach. Z wykształcenia jest liturgistą; od blisko czterech lat przewodniczy Komisji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przy Episkopacie. Zna niemiecki, angielski, francuski, włoski i łacinę. Jego ingres zaplanowano w Legnicy na 30 kwietnia.
  • Zmarł Bohdan Bejze, biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej (19 marca). Miał 76 lat, chorował od dłuższego czasu. Sakrę przyjął w 1963 r.; miał wtedy 34 lata i był najmłodszym biskupem na świecie. Kierował Katedrą Filozofii Boga i Religii na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej ATK. Był m.in. przewodniczącym Komisji Episkopatu ds. Kultury.
  • Jan Paweł II zezwolił kard. Józefowi Glempowi na kierowanie metropolią warszawską do lipca 2006 r. W grudniu zeszłego roku Prymas - zgodnie z prawem kanonicznym - złożył rezygnację, bo ukończył 75 lat.
  • Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że darowizny na działalność charytatywno-opiekuńczą Kościoła można odliczać od dochodu bez ograniczeń, nawet do 100 proc. (14 marca). Nie trzeba przy tym przedstawiać bankowego dowodu wpłaty; wystarczy poświadczenie od księdza czy zakonnicy. Po dwóch latach kościelna osoba prawna musi złożyć raport z wykorzystania darowizny. Zadowolenie z werdyktu NSA wyraził bp Piotr Libera, ponieważ “zostały zachowane normy prawa", w tym przypadku ustaw regulujących stosunki państwa i Kościoła. Sekretarz Konferencji Episkopatu podkreślił zarazem, że z darowizn korzysta siedem innych Kościołów chrześcijańskich. Orzeczenie sądu ucieszyło także prawosławnego abp. Jeremiasza. Hierarcha ma jednak nadzieję, że państwo nie złoży problemu potrzebujących wyłącznie na barki Kościołów.
  • “Wyrzekam się rewanżu i zemsty, wybaczam moim winowajcom, wśród nich Ojcu Tadeuszowi Rydzykowi i Jego współpracownikom" - napisał Lech Wałęsa w liście do dyrektora Radia Maryja. Były prezydent oskarżany był na falach rozgłośni o współpracę z SB. Przebaczyć postanowił pod wpływem rekolekcji wielkopostnych.
  • Tymczasem kard. Józef Glemp skomentował fakt, że na antenie Radia Maryja Antoni Macierewicz i Jan Łopuszański zapowiedzieli budowę nowego ugrupowania politycznego - Ruchu Patriotycznego Obóz Polski: “Episkopat jest poza polityką i nie wchodzi w zawirowania techniki politycznej" - powiedział Prymas. Pytany, czy nie było błędem, że Episkopat nie zajął się toruńskim radiem podczas ostatnich obrad, a Zespół Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja, nie zebrał się, kardynał odparł: “Nie mogę odpowiadać za zespół. Musi się on także regenerować, ale to nie są sprawy pilne i wymagające nagłych działań". Z kolei na pytanie, w jakim terminie uda się rozwiązać problem Radia, odpowiedział: “Tego nie umiem powiedzieć".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 13/2005