Kronika religijna

Stolica Apostolska
  • Środowa audiencja generalna: pierwsza część Psalmu 135. o potrzebie wychwalania Pana, który czyni w dziejach cuda, była przedmiotem katechezy Benedykta XVI (28 września). "Miłość Boża staje się konkretna i niemal namacalna w historii, wraz ze wszystkimi jej wydarzeniami nieprzyjemnymi i chwalebnymi" - powiedział Papież. Zwracając się do Polaków, Benedykt XVI pozdrowił pracowników i słuchaczy Polskiego Radia w 80. rocznicę jego istnienia.
  • Benedykt XVI odwiedził rzymski szpital pediatryczny. Należący do Watykanu Szpital Dzieciątka Jezus działa od 1869 r. Papież gościł na oddziale neurochirurgii i kardiologii, w kaplicy oraz w sali gier i zabaw.
  • O wdzięczności całego Kościoła dla osób konsekrowanych napisał Benedykt XVI w przesłaniu do uczestników plenarnego zgromadzenia Kongregacji Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego. Papież przyznał, że znane mu są "doświadczenia i trudności, jakie występują dzisiaj w życiu konsekrowanym". Jego zdaniem, pierwszorzędne znaczenie ma styl sprawowania władzy w instytutach życia konsekrowanego. "Tylko jeżeli przełożony żyje w posłuszeństwie wobec Chrystusa i szczerze przestrzega reguły, członkowie wspólnoty mogą wyraźnie widzieć, że ich posłuszeństwo przełożonemu nie tylko nie stoi w sprzeczności z wolnością dzieci Bożych, ale pozwala jej dojrzewać zgodnie z Chrystusem posłusznym Ojcu" - podkreślił Benedykt XVI.
  • Papież otrzymał zaproszenie do Serbii. Wystosował je prezydent Boris Tadić, którego Benedykt XVI przyjął na audiencji (29 września). "Dziękując za to zaproszenie, Benedykt XVI wyraził życzenie, by wizyta ta mogła w przyszłości dojść do skutku" - głosi komunikat watykańskiego Biura Prasowego. Tuż po rozpadzie Jugosławii jesienią 1994 r. Jan Paweł II był gotowy udać się z pielgrzymką pokoju do stolic Serbii, Bośni i Hercegowiny oraz Chorwacji. Możliwa okazała się tylko wizyta w Zagrzebiu. W 1997 r. Papież odwiedził stolicę Bośni i Hercegowiny - Sarajewo. Mimo zaproszeń nie doszło nigdy do wizyty Jana Pawła II w Belgradzie, m.in. z powodu protestów Serbskiego Kościoła Prawosławnego.
  • Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych dostosowała przepisy do reguł wprowadzonych przez Benedykta XVI. Kanonizacji będzie dokonywał papież, a beatyfikacji jego przedstawiciel (zazwyczaj prefekt Kongregacji) - w diecezji, która rozpoczęła proces beatyfikacyjny, chociaż "na prośbę biskupa i innych stron sprawy, po zasięgnięciu opinii Sekretariatu Stanu, beatyfikacja będzie mogła odbyć się w Rzymie".

Kościół w świecie...

  • Katoliccy biskupi Irlandii Północnej z zadowoleniem przyjęli informację o zakończeniu rozbrojenia przez IRA. "Fakt ten - stwierdzili - budzi nadzieję na bardziej pokojowe i stabilne relacje społeczne". Wezwali pozostałe grupy paramilitarne do stosowania środków wyłącznie pokojowych i demokratycznych.
  • Komunistyczny rząd Wietnamu przyznał wyższemu seminarium duchownemu prawo przyjmowania kandydatów do kapłaństwa co roku, nie - jak dotychczas - raz na dwa lata. "Seminarium św. Józefa w Hanoi będzie mogło przyjmować chętnych już w tym roku. To dobra wiadomość dla ośmiu diecezji północnych, gdzie brakuje księży" - powiedział arcybiskup stolicy Joseph Ngo Quang Kiet. Ubolewał jednak, że placówka - ze względu na kłopoty lokalowe - przyjmie pięćdziesięciu kandydatów z sześćdziesięciu chętnych. W seminarium przebywa obecnie 162 alumnów; we wszystkich sześciu seminariach duchownych przygotowywało się w zeszłym roku 928 kleryków. Większość z 75 mln Wietnamczyków wyznaje buddyzm, katolików jest siedem milionów.
  • Jeżeli papiestwo ma być sprawowane tak, aby lepiej służyło jedności chrześcijan, Kościół katolicki musi być w większym stopniu synodalny - stwierdzili ekumeniści z różnych wspólnot podczas sesji "Nowa wizja papiestwa", zorganizowanej 26 września na Georgetown University (USA). "Hierarchia bez synodalności jest tyranią, a synodalność bez hierarchii - anarchią" - powiedział ks. Thomas Hopko, prawosławny teolog z St. Vladimir’s Orthodox Theological Seminary. Z kolei episkopalny biskup Mark Dyer podkreślił: "Uniwersalność papiestwa domaga się uniwersalnej synodalności na każdym szczeblu". Luterański teolog Scott Ickert stwierdził, że prymat papieski byłby mniejszą przeszkodą na drodze do jedności chrześcijan, gdyby Kościoły lokalne miały "większą wolność w wyborze biskupów". Katolicki zakonnik John J. Burkhard zaproponował praktyczne wskazówki, jak katolicy mogliby udoskonalić instytucję papiestwa: 1) regularne spotkania papieża z prawosławnymi i ortodoksyjnymi patriarchami; 2) włączenie imion biskupa Rzymu i prawosławnego patriarchy Konstantynopola do modlitwy eucharystycznej; 3) poszerzenie gremium wybierającego biskupa Rzymu; 4) reforma mechanizmów wyboru biskupów; 5) likwidacja wizyt "Ad limina Apostolorum", które muszą składać w Watykanie wszyscy katoliccy biskupi raz na pięć lat; 6) wzmocnienie autorytetu lokalnych Episkopatów.
  • Rozpoczynający się 2 października w Rzymie Synod Biskupów może okazać się kluczowy dla pojednania lefebrystów z Watykanem - stwierdził bp Bernard Fellay, zwierzchnik tego schizmatyckiego ruchu. Przypomniał, że w sierpniu spotkał się z Benedyktem XVI. Papież zasugerował wtedy, że powrót lefebrystów na łono Kościoła będzie stopniowy. Bp Fellay twierdzi, że na najbliższym Synodzie mogłaby zostać przyjęta rezolucja zezwalająca na odprawianie Mszy św. po łacinie. Lekceważy przy tym ekskomunikę, jaką Jan Paweł II nałożył na lefebrystów: "Ta ekskomunika ani mnie ziębi, ani grzeje" - powiedział. Fellay ujawnił, że Papież podczas audiencji ani razu nie wspomniał o ekskomunice: "Biorąc pod uwagę życzliwość, z jaką nas przyjął, zaczynam powątpiewać, czy Benedykt XVI widzi nas jako ekskomunikowanych".

... i w Polsce

  • Biskupi po wyborach parlamentarnych: "Zaledwie czterdziestoprocentowa frekwencja to efekt zniechęcania wyborców do polityków" - ocenił abp Damian Zimoń z Katowic. Zdaniem bp. Jana Tyrawy z Bydgoszczy, wybory są "ostatnim dzwonkiem alarmowym dla całego społeczeństwa, które musi się obudzić". W przeciwnym razie "w Polsce będzie po demokracji". "Wyniki obecnych wyborów parlamentarnych dają nadzieję, gdyż zwyciężyły partie odwołujące się do chrześcijańskich korzeni naszej cywilizacji" - powiedział bp Stanisław Wielgus, współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu. "PiS i PO powinny być jak dobre małżeństwo - uważa bp Stanisław Stefanek z Łomży. - Małżeństwo Bóg skompletował z dwóch różnych światów, ale łączy je jeden bardzo mocny cel: miłość, z której wynikają konkretne programy".
  • Armia Zbawienia, wielomilionowa organizacja charytatywna, rozpoczęła działalność w Polsce. "Chcemy pomagać bezrobotnym, którzy popadli w nędzę, alkoholikom, rozbitym rodzinom" - zapowiada Andriej Inutoczkin, kapitan, czyli przełożony Armii w Polsce. Andriej i jego żona Olga pracowali dotychczas wśród bezdomnych dzieci Petersburga. W Polsce są od miesiąca; już zgłosiło się do nich ponad pięćdziesięciu kandydatów. Armię Zbawienia (członków nazywa się salwacjonistami) założył duchowny metodystyczny William Booth w 1865 r. w Londynie. Wykorzystanie stopni wojskowych, mundurów i sztandarów - przyniosło dziełu wielką popularność. Założyciel podzielił członków na stopnie: od kadeta (zaczynającego służbę i zamierzającego zostać duchownym) po generała. Każdy członek Armii powinien akceptować przywództwo, pracować charytatywnie, przyjąć zasady wiary i złożyć przysięgę wojskową. Główne zasady sprowadzają się do posłuszeństwa Duchowi Świętemu, modlitwy, służby na rzecz biednych, studiowania Pisma Świętego, ochrony rodziny i małżeństwa oraz przekazywania 10 proc. zarobków na rzecz wspólnoty. Członkowie zobowiązują się także do abstynencji od alkoholu, tytoniu, narkotyków, pornografii i hazardu. Salwacjoniści nie uznają sakramentów, zbierają się na nabożeństwa w kaplicach i domach modlitwy nazywanych zamkami i cytadelami. Armia działa w 109 krajach (w Polsce zostanie zarejestrowana jako związek wyznaniowy).
  • Biskupi dążą do utrzymania jedności w sieci Radia Plus - głosi wyjaśnienie Biura Prasowego Episkopatu. Biskupi upoważnili metropolitę krakowskiego do rozmów z Radiem ESKA, "inwestorem mającym wielkie doświadczenie na rynku medialnym". Zarazem zaznaczono, że "negocjacje co do zawarcia umowy z nowym inwestorem dla sieci radiowej przestały być kwestią Konferencji Episkopatu Polski - są sprawą zainteresowanych biskupów".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 41/2005