Kronika religijna (12-18 VI)

STOLICA APOSTOLSKA

 • "Prowadź nas drogami naszej historii, ukazuj stale od nowa Kościołowi i jego pasterzom właściwą drogę" - prosił Benedykt XVI podczas Mszy przed Bazyliką na Lateranie w uroczystość Bożego Ciała. Następnie ulicami Rzymu przeszła procesja eucharystyczna do Bazyliki Matki Bożej Większej. Benedykt XVI adorował Najświętszy Sakrament podczas przejazdu samochodem ciężarowym, na którego platformie umieszczono podwyższenie dla monstrancji.
 • Niedzielna modlitwa "Anioł Pański" w uroczystość Trójcy Przenajświętszej: "Dzięki Duchowi Świętemu, który pomaga zrozumieć słowa Jezusa i prowadzi do całej prawdy, wierzący mogą poznać, by tak rzec, intymność samego Boga i odkryć, że nie jest On nieskończoną samotnością, lecz komunią światłości i miłości, życia ofiarowywanego i otrzymywanego w wiecznym dialogu między Ojcem i Synem w Duchu Świętym: Miłującym, Miłowanym i Miłością" - powiedział Papież (11 czerwca).
 • Środowa audiencja generalna: Papież poświęcił katechezę postaci św. Andrzeja Apostoła. Przypomniał, że jego relikwie, które przechowywano w Bazylice św. Piotra, w 1964 r. Paweł VI zwrócił prawosławnemu metropolicie Patrai na Peloponezie, gdzie apostoł miał zginąć na krzyżu w 70 r. Po audiencji były ONZ-owski inspektor rozbrojeniowy w Iraku Hans Blix przekazał Benedyktowi XVI raport o światowych arsenałach biologicznych, chemicznych i nuklearnych.
 • Przy wsparciu Watykanu powstała międzynarodowa koalicja przeciw arbitralnym aresztowaniom imigrantów. O inicjatywie, za którą stoi ponad sto organizacji pozarządowych, poinformowano na konferencji w siedzibie Radia Watykańskiego z udziałem przewodniczącego Rady "Iustitia et Pax", kard. Renato Martino. Na spotkaniu byli obecni prezes Ligi Przeciw Zniesławieniom (B’nai B’rith) i przedstawiciel Światowej Ligi Muzułmańskiej.
 • Bp Elio Sgreccia pochwalił lekarzy, którzy przez trzy miesiące sztucznie podtrzymywali przy życiu ciężarną kobietę. 38-letnia Włoszka w 17. tygodniu ciąży doznała wylewu i nie odzyskała przytomności. W 29. tygodniu lekarze dokonali cesarskiego cięcia. Potem kobietę odłączono od aparatury. Zdaniem przewodniczącego Papieskiej Akademii Życia, na początku tzw. uporczywa terapia była uzasadniona, podobnie jak przerwanie podtrzymywania życia matki po narodzinach dziecka, gdyż "uszanowano godność śmierci".

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

 • Bp Aleksander Kaszkiewicz, ordynariusz grodzieński, został przewodniczącym Episkopatu Białorusi - zadecydowało 29. Zwyczajne Zgromadzenie Plenarne Konferencji tamtejszych biskupów (14 czerwca). Bp Kaszkiewicz zastąpi kard. Kazimierza Świątka. Wiceprzewodniczącym wybrano bp. Władysława Blina z Witebska. Poprzedniego dnia Benedykt XVI przyjął rezygnację kard. Świątka z kierowania archidiecezją mińsko-mohylewską. Jednocześnie Papież mianował administratorem apostolskim metropolii dotychczasowego biskupa pomocniczego Antoniego Dziemianko. Kardynał, który w październiku skończy 92 lata, jako administrator apostolski nadal będzie zarządzać diecezją pińską.
 • W Karagandzie odbyły się pierwsze w Kazachstanie święcenia kapłańskie (28 maja): w katedrze św. Józefa z rąk abp. Jana Pawła Lengi przyjęli je Mariusz Kowalski i Nikołaj Mamiejew.
 • Biskupi Ekumenicznego Patriarchatu Konstantynopola wyrazili zaniepokojenie, że Benedykt XVI zrezygnował z tytułu "patriarchy Zachodu" (8 czerwca). W oświadczeniu Synodu Patriarchatu podkreślono, że usunięcie wspomnianego tytułu przy jednoczesnym zachowaniu innych, jak np. "namiestnik Chrystusa" i "najwyższy kapłan Kościoła powszechnego", jest "postrzegane jako zakładające uniwersalną jurysdykcję biskupa Rzymu nad całym Kościołem, czego prawosławie nigdy nie zaakceptowało".
 • Sąd miejski w Pradze potwierdził wyrok sądu rejonowego, że katedra św. Wita powinna być własnością Kościoła. Tym samym dobiegł końca wieloletni spór między państwem i Kościołem. W 1948 r. komuniści pozbawili wszystkie wspólnoty wyznaniowe ich majątków, a po sześciu latach ogłosili, że katedra św. Wita należy do państwa. W 1994 r. sąd przyznał hradczańską świątynię Kościołowi, ale wyrok unieważniano w wyższych instancjach.

...I W POLSCE

 • Biskupi na Boże Ciało: abp Józef Michalik zwrócił uwagę, że stopniowe odchodzenie od chrześcijaństwa zaczyna się od obojętności wobec Eucharystii. Przewodniczący Episkopatu wskazał na problemy społeczne: "Poraża brak perspektyw gospodarczych, nowych inicjatyw ekonomicznych, co owocuje potężną falą emigracji, a w kraju dla odwrócenia uwagi od trudnej sytuacji społecznej podejmuje się tematy zastępcze typu lustracja księży". Niedawne manifestacje młodzieży przed Ministerstwem Edukacji metropolita przemyski nazwał "perfidną manipulacją" i "wychowawczym nadużyciem" ze strony grupy, która miesza młodzież do polityki. Kard. Józef Glemp podkreślił: "Ani zorganizowane prześladowania, ani wrogie ustroje polityczne, ani ośmieszanie lub zabiegi strategów społecznych czy dyplomatycznych nie są zdolne uśmiercić Kościoła". Przeciwko wykorzystywaniu strajków "dla rozgrywek politycznych" wystąpił abp Stanisław Gądecki: "Strajki to środek uprawniony, ale ostateczny, dlatego nie można go nadużywać", a "żądania związkowe nie mogą zamieniać się w rodzaj egoizmu grupowego czy klasowego" - zaznaczył wiceprzewodniczący Episkopatu. Do obrony godności człowieka wezwał abp Józef Życiński, piętnując tabloidy, w których można przeczytać, że "lekarze, którzy upomnieli się o swe prawa, to terroryści, a ci, o których ubowiec zrobił niepochlebną notkę, to zdrajcy i kapusie". Abp Życiński podziękował warszawskiemu ginekologowi, niedawno uznanemu za winnego niedopełnienia obowiązków, ponieważ odmówił wykonania aborcji na dziecku z zespołem Downa. Negatywnie ocenił również projekt ustawy
 • o IPN, w którym "człowiekowi oskarżonemu, zniesławionemu nie daje się możliwości obrony".
 • Parlament Europejski wyraził zaniepokojenie wzrostem nietolerancji powodowanej rasizmem, ksenofobią, antysemityzmem i homofobią w kilku krajach Starego Kontynentu, w tym w Polsce. W rezolucji wymieniono siedem incydentów o podłożu rasistowskim w Europie, m.in. warszawską napaść na rabina Michaela Schudricha oraz "deklaracje jednego z czołowych członków LPR nawołujące do przemocy" wobec mniejszości seksualnych. Parlament przypomniał też, że Watykan skrytykował Radio Maryja za antysemickie wypowiedzi.
 • Rezolucja sprowokowała wiele komentarzy. Prof. Władysław Bartoszewski: "Kategorycznie przeciwstawiam się opinii, że Polska odgrywa jakąś szczególną negatywną rolę, jeśli chodzi o antysemityzm w Europie. Poradziłbym Parlamentowi, żeby miał tak dobry stosunek np. do państwa Izrael, jaki ma Polska". Przewodniczący Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Piotr Kadlčik: "Według mnie zachowania rasistowskie, antysemickie czy homofobiczne faktycznie się w Polsce ostatnio nasiliły". Współprzewodniczący Rady Programowej Radia Maryja ks. Wacław Depo: "Rezolucja zarzucająca Polsce nietolerancję to wynik gry społeczno-politycznej". Abp Józef Życiński: "Autorom powiedziałbym: Panowie, nie przesadzajcie. Jeśli w Polsce homoseksualiści są prześladowani, to każda dowolna grupa społeczna może uznać, że jest również prześladowana. Traci się poczucie odpowiedzialności za słowo. Co do antysemityzmu, w stosunku do Żydów ujawniają się jednostki psychopatyczne".
 • Dwudniowe obchody dziesięciolecia odrodzenia Akcji Katolickiej: w nadesłanym na Jasną Górę telegramie Benedykt XVI życzył, by na drogach nowej ewangelizacji Akcja mogła cieszyć się wieloma owocami swego apostolatu: "Niech jego efektem będzie odnowa moralna ludzkiej społeczności i kształtowanie postaw chrześcijańskich" - czytamy w tekście podpisanym w imieniu Papieża przez abp Leonardo Sandriego. Jesteście potrzebni Kościołowi i światu - przekonywał członków organizacji abp Michalik. Obecnie w Polsce jest ponad 1700 oddziałów parafialnych Akcji, skupiających 30 tys. członków.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

 • 10 dni dostępu - poznaj nas
 • Natychmiastowy dostęp
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
 • Natychmiastowy dostęp
 • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
 • Ogromne archiwum
 • Zapamiętaj i czytaj później
 • Wybrane teksty dostępne przed wydaniem w kiosku
 • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
79,90 zł

Artykuł pochodzi z numeru TP 26/2006