Kronika religijna (11-17. IX)

STOLICA APOSTOLSKA
  • Nowy watykański sekretarz stanu, 72-letni kard. Tarcisio Bertone, przejął oficjalnie obowiązki (15 września). Podczas uroczystości w Castel Gandolfo Benedykt XVI poinformował, że nowym sekretarzem Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami, czyli szefem dyplomacji, będzie abp Dominique Mamberti. Francuz, dotychczasowy nuncjusz w Sudanie i Erytrei, zastąpi abp. Giovanniego Lajolo, który przejął urząd przewodniczącego Gubernatoratu Państwa Miasta Watykanu.
  • Stolica Apostolska utworzyła Instytut Dobrego Pasterza dla pięciu księży, którzy opuścili szeregi lefebrystów i pojednali się z Kościołem katolickim. Instytut, którego przełożonym generalnym został ks. Philippe Laguérie, ma status stowarzyszenia życia apostolskiego na prawie papieskim, z siedzibą w Bordeaux. Jego członkowie mogą odprawiać Msze w rycie trydenckim, prowadzić działalność apostolską oraz - jak ujawnił jeden z księży - mają prawo do "konstruktywnej krytyki tekstów Soboru Watykańskiego II, które wydają się im wątpliwe i niejasne". Do Instytutu przystąpiło kilkunastu lefebrystowskich kleryków. Wspomnianych pięciu kapłanów zostało przed kilku laty wykluczonych z założonego przez abp. Lefebvre'a Bractwa św. Piusa X za próbę zbliżenia z Watykanem.
  • Ostatecznego wstrzymania wyświęcania diakonów stałych w meksykańskim stanie Chiapas zażądała Kongregacja Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Kard. Francis Arinze w liście do biskupa San Cristóbal de las Casas - Felipe Arizmendiego Esquivela - polecił, aby ordynariusz zastosował się do kryteriów uzgodnionych w październiku ub.r. Prefekt zwrócił uwagę, że w obliczu masowego wyświęcania diakonów stałych i ich związków z ideą tzw. Kościoła tubylczego, Stolica Apostolska czuła się zmuszona zawiesić wszelkie święcenia diakonów, aby uniknąć ewentualnego pomieszania obrzędu z dopuszczaniem do kapłaństwa żonatych mężczyzn. Zwolennikiem święceń diakonów stałych i tzw. teologii indiańskiej był poprzedni ordynariusz regionu Samuel Ruiz, który pięć lat temu musiał ustąpić z urzędu.
  • Polski kapłan pracujący w Kazachstanie, ks. Janusz Kaleta, został biskupem Atyrau. Pochodzący z archidiecezji katowickiej 42-letni duchowny był dotychczas tamtejszym administratorem apostolskim. Atyrau jest jedną z pięciu diecezji na terytorium Kazachstanu.

KOŚCIÓŁ W ŚWIECIE...

  • Rocznica zamachów z 11 września: w nowojorskiej kaplicy św. Pawła, centrum żałobnym po atakach na WTC i Pentagon, odbyła się międzyreligijna uroczystość z udziałem przedstawicieli buddyzmu, islamu, judaizmu, sikhizmu i chrześcijaństwa. Główne obchody katolickie zorganizowano w katedrze św. Patryka, gdzie odprawiono - przy palących się świecach trzymanych przez strażaków - ekumeniczne nabożeństwo żałobne za ofiary. Episkopat USA opublikował również książkę "Byliśmy tam" ze wspomnieniami księży, którzy nieśli posługę w Strefie Zero.
  • Chińskie służby bezpieczeństwa aresztowały bp. Martino Wu Qinjinga, ordynariusza diecezji Zhouzhi. Hierarcha należy do uznawanego przez komunistów tzw. Kościoła patriotycznego, ale publicznie wyrażał swą lojalność wobec Watykanu i odmawiał współpracy z lokalnymi władzami. Tymczasem zwolniony po dziesięciu latach z więzienia inny biskup - Francis An Shuxin z Baoding z tzw. Kościoła podziemnego - wstąpił do Kościoła patriotycznego, aby - jak oświadczył - działać na rzecz jedności w diecezji. Hierarcha zastrzegł jednak, że nie wstąpił do Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich, które nie uznaje zwierzchnictwa Papieża. Pekin zaakceptował jego sakrę.
  • Uprowadzony blisko miesiąc temu w Bagdadzie ks. Saad Sirop Hanna, duchowny obrządku chaldejskiego, został zwolniony. Po uiszczeniu "niewielkiej sumy" - potwierdził chaldejski patriarcha Emmanuel Delly. "Ojciec Saad był zastraszany i torturowany" - poinformował agencję AsiaNews jeden z irackich księży.
  • W Asyżu rozpoczęły się obrady Nadzwyczajnej Kapituły Generalnej Zakonu Braci Mniejszych (14 września). W spotkaniu uczestniczy 156 delegatów reprezentujących 123 franciszkańskie prowincje i kustodie. Tematem ponad dwutygodniowych obrad jest powrót do korzeni i duchowa odnowa zakonu. Na świecie pracuje ponad 15 tys. franciszkanów.
  • W Pakistanie odbyła się 57. pielgrzymka do sanktuarium Mariambad, nazywanego azjatyckim Lourdes (7 do 10 września). Przybyło kilkaset tysięcy pielgrzymów, w tym liczni muzułmanie, ale również konwertyci z islamu na chrześcijaństwo. Jeden z nich, Mubarak Masih, wyznał: "Moje życie jest ciężkie z powodu konwersji, ale modlitwa do Maryi jest źródłem pocieszenia". Z powodu nawrócenia Masih został przez krewnych dotkliwie pobity (m.in. złamano mu nogę).
  • Pierwsza od 1940 r. ordynacja rabinów w Niemczech: trzech absolwentów Kolegium Abrahama Geigera w Poczdamie ordynowano uroczyście w Dreźnie. "Jesteśmy świadkami triumfu dobra i humanizmu nad złem okresu nazizmu" - powiedział jeden z nich, a niemiecka minister edukacji podkreśliła: "To kamień milowy dla żydowskiego życia w Niemczech. Nowy początek po ponad 60 latach". Centralna Rada Żydów w Niemczech oświadczyła, że wydarzenie jest "powrotem do normalności". W Niemczech mieszka ok. 100 tys. Żydów, rabinów jest tylko ok. 30.
  • Dyrektor protestanckiej organizacji "Christian Voice" w Walii został aresztowany za rozdawanie ulotek z biblijnymi cytatami potępiającymi homoseksualizm. Stephen Green manifestował podczas festiwalu zorganizowanego przez homoseksualistów. Policja oświadczyła, że ulotki oburzyły policyjną Jednostkę Wspomagania Mniejszości w Walii. "Nie wiedziałem, że nasza policja posiada specjalną jednostkę, która ucisza każdego, kto nie toleruje homoseksualizmu" - skomentował Green. Przedstawiciele Kościołów protestanckich w Wlk. Brytanii potępili jego uwięzienie jako zamach na wolność słowa i wyznania.

...I W POLSCE

  • Wokół propozycji zmiany konstytucyjnego zapisu o ochronie życia. Z propozycją nowelizacji art. 38, który obecnie brzmi: "Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia", wicepremier Roman Giertych wystąpił po odpuście na Jasnej Górze (26 sierpnia). Lider LPR zaproponował, aby dodać zwrot: "od poczęcia". Do inicjatywy przyłączyła się Polska Federacja Ruchów Obrony Życia, która rozszerzyła sformułowanie: "od poczęcia do naturalnej śmierci".Abp Józef Michalik podkreślił, że konstytucja nowoczesnego państwa powinna chronić każde życie - od poczęcia do naturalnej śmierci. Biskup sandomierski Andrzej Dzięga zalecił w diecezji modlitwy o światło Ducha Świętego i odwagę dla rządzących, aby wprowadzono do konstytucji stosowny przepis, i wezwał wszystkich pełnoletnich wiernych, aby podpisywali apel do marszałka Sejmu w tej sprawie. Koordynatorem inicjatywy są dekanalni duszpasterze rodzin. Z apelem o modlitwę w tych samych intencjach wystąpił również przewodniczący Rady ds. Rodziny Episkopatu. Bp Kazimierz Górny zaznaczył, że osobiście popiera inicjatywę nowelizacji: "Taka jest nauka Kościoła, którą Sługa Boży Jan Paweł II przez cały pontyfikat głosił z wielką mocą jako Obrońca Życia i Obrońca Rodziny".
  • Przed instrumentalnym traktowaniem Mszy jako "tła do deklaracji politycznych lub obietnic przedwyborczych" ostrzegł abp Józef Życiński. W dekrecie metropolita lubelski zabronił takich praktyk, kiedy podczas Eucharystii "zabierają głos politycy lub przedstawiciele władz, wypowiadając się na tematy niezwiązane z treścią liturgii". Dodał: "Z tych samych powodów podczas zgromadzeń modlitewnych nie można tolerować prób wprowadzania transparentów o treściach niezwiązanych z liturgią ani też rozprowadzać ulotek o charakterze politycznym połączonym często z agitacją przedwyborczą. Działania takie propagują w istocie formę bałwochwalstwa, w której na miejsce przeznaczone wyłącznie dla Boga usiłuje się wprowadzać działaczy partyjnych".

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 39/2006