Reklama

Królestwo będzie Wam zabrane

Królestwo będzie Wam zabrane

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Wiele komentarzy dotyczących Ewangelii o przewrotnych rolnikach nawiązuje do słów Izajasza winnicą Pana Zastępów jest dom Izraela, a ludzie z Judy szczepem Jego wybranym. Żydzi, mały naród otoczony pogańskimi sąsiadami, niejednokrotnie byli niewierni przymierzu zawartemu z Jahwe. Proroków, którzy przypominali wolę Boga, lekceważyli, zabijali albo kamienowali.
-

---ramka 370138|prawo|1---Gdy nadeszła pełnia czasu, Gospodarz posłał Syna swego, ale i Jego zabili, mniemając, że posiądą Jego dziedzictwo. Choć historia wojny żydowskiej i zburzenia Jerozolimy przez Rzymian zdają się mówić co innego, komentatorzy przekonują czytelników, że przesłanie Ewangelii nie może być w żadnym wypadku dowodem na odrzucenie Żydów, wybranie i obietnica bowiem są nieodwołalne, a korzeniem dawnego przymierza jest wiara Abrahama.

Drżę na myśl, że przesłanie tekstu, który pierwotnie dotyczył ludu Pierwszego Testamentu, Bóg kieruje dziś do współczesnej Europy. Historia chrześcijaństwa na kontynencie, na którym Kościół najsilniej zapuścił korzenie, nie jest wszak wolna od zabijania przez współbraci ludzi posłanych przez Boga, od torturowania w imię Chrystusa. Bóg “oczekiwał tam sprawiedliwości, a oto rozlew krwi, i prawowierności, a oto okrzyk...

2866

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]