Kościół w skrócie

3 – 9 maja

09.05.2016

Czyta się kilka minut

POGRZEB ABP. TADEUSZA GOCŁOWSKIEGO

odbył się 6 maja w katedrze oliwskiej. „Odszedł wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny” – mówił podczas ceremonii prymas senior abp Henryk Muszyński. Trumna została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich. O abp. Gocłowskim piszemy na stronach działu Wiara.


STRAPIONYCH POCIESZAĆ

W Watykanie odbyło się nabożeństwo „Oszuszenia łez”, czyli modlitewne czuwanie poświęcone pocieszaniu strapionych. Po wysłuchaniu trzech świadectw cierpienia wypowiedzianych przez osoby świeckie (jedno z nich dotyczyło samobójstwa członka rodziny) Franciszek powiedział w kazaniu, że „miłość Boża, wlana w nasze serca, pozwala stwierdzić, że gdy się kocha, nic i nikt nie będzie mógł oderwać nas od osób, które ukochaliśmy”.


ZAWIERZENIE PO RAZ DRUGI

Polscy biskupi dokonali na Jasnej Górze aktu ponownego zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej. To nawiązanie do podobnego aktu przyjętego w 1000. rocznicę chrztu Polski m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyłę. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych w Częstochowie dyskutowano m.in. o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i pielgrzymce Franciszka do naszego kraju.


RÓŻNIE O UCHODŹCACH

„Tępotą umysłu” oraz „egoizmem, który nie jest godny Europy”, nazwał politykę UE względem uchodźców kard. Antonio Maria Vegliò, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Z kolei kard. Dominik Duka, metropolita Pragi, skrytykował niemiecką Willkommenskultur, obarczając współwiną za lęki Europejczyków przed uchodźcami kanclerz Angelę Merkel.


LUKSUS Z PAPIERU

Firma Gucci, włoski producent towarów luksusowych, zażądała od sklepów w Hongkongu, aby zaprzestały sprzedaży papierowych kopii jej produktów. Ostatnio modne stało się tutaj palenie damskich torebek, butów czy biżuterii z papieru podczas chińskich ceremonii pogrzebowych – miałoby to jakoby zapewnić zmarłym luksus po śmierci. Gucci twierdzi, że sprzedaż kopii jej produktów narusza prawa autorskie.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 20/2016