Reklama

Ładowanie...

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

09.05.2016
Czyta się kilka minut
3 – 9 maja
P

POGRZEB ABP. TADEUSZA GOCŁOWSKIEGO

odbył się 6 maja w katedrze oliwskiej. „Odszedł wielki społecznik, szczerze zaangażowany także w życie publiczne naszej Ojczyzny” – mówił podczas ceremonii prymas senior abp Henryk Muszyński. Trumna została złożona w Krypcie Biskupów Gdańskich. O abp. Gocłowskim piszemy na stronach działu Wiara.

STRAPIONYCH POCIESZAĆ
W Watykanie odbyło się nabożeństwo „Oszuszenia łez”, czyli modlitewne czuwanie poświęcone pocieszaniu strapionych. Po wysłuchaniu trzech świadectw cierpienia wypowiedzianych przez osoby świeckie (jedno z nich dotyczyło samobójstwa członka rodziny) Franciszek powiedział w kazaniu, że „miłość Boża, wlana w nasze serca, pozwala stwierdzić, że gdy się kocha, nic i nikt nie będzie mógł oderwać nas od osób, które ukochaliśmy”.

ZAWIERZENIE PO RAZ DRUGI
Polscy biskupi dokonali na Jasnej Górze aktu ponownego zawierzenia narodu polskiego Matce Bożej. To nawiązanie do podobnego aktu przyjętego w 1000. rocznicę chrztu Polski m.in. przez kard. Stefana Wyszyńskiego i abp. Karola Wojtyłę. Podczas spotkania biskupów diecezjalnych w Częstochowie dyskutowano m.in. o Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie i pielgrzymce Franciszka do naszego kraju.

RÓŻNIE O UCHODŹCACH
„Tępotą umysłu” oraz „egoizmem, który nie jest godny Europy”, nazwał politykę UE względem uchodźców kard. Antonio Maria Vegliò, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Migrantów i Podróżujących. Z kolei kard. Dominik Duka, metropolita Pragi, skrytykował niemiecką Willkommenskultur, obarczając współwiną za lęki Europejczyków przed uchodźcami kanclerz Angelę Merkel.

LUKSUS Z PAPIERU
Firma Gucci, włoski producent towarów luksusowych, zażądała od sklepów w Hongkongu, aby zaprzestały sprzedaży papierowych kopii jej produktów. Ostatnio modne stało się tutaj palenie damskich torebek, butów czy biżuterii z papieru podczas chińskich ceremonii pogrzebowych – miałoby to jakoby zapewnić zmarłym luksus po śmierci. Gucci twierdzi, że sprzedaż kopii jej produktów narusza prawa autorskie.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]