Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.07.2015
Czyta się kilka minut
19-26 lipca
I

INTENCJA
W minionym tygodniu Kuria Archidiecezji Warszawskiej prostowała, że „nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego” i że „nieprawdą jest informacja, że będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz”. Wyjaśniała: „Kościół (...) jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych – z punktu widzenia doktryny Kościoła – decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego”. I zapraszała na mszę inaugurującą prezydenturę, którą 6 sierpnia współorganizuje razem z kancelarią prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

MILION EURO
Tyle wyniosły ofiary pielgrzymów, złożone podczas ostatniego wystawienia Całunu Turyńskiego. Franciszek zdecydował, że pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla najuboższych i migrantów.

BUBEL PRAWNY
Tak uchwaloną przez Sejm ustawę o uzgodnieniu płci nazwał abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. „To jest kpina z rzeczywistości, gdyż nie akceptujemy rzeczywistości, jaka jest nam dana w sprawach, które stanowią dziedzictwo ludzkości. Gdyż dziedziczymy płeć tak jak ciało, otrzymujemy je, nie tworzymy. A teraz możemy żyć według własnych fantazmatów” – napisał w komentarzu dla KAI.

ODKRYCIA
Izraelscy i amerykańscy naukowcy odczytali hebrajski rękopis biblijny pochodzący z VI w., znaleziony w 1970 r. w ruinach synagogi w oazie En Gedi na Pustyni Judzkiej nad Morzem Martwym. Siedmiocentymetrowy zwój zawiera osiem pierwszych wierszy Księgi Kapłańskiej. Starsze od niego są jedynie rękopisy znalezione w latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Qumran, także nad Morzem Martwym. Z kolei brytyjscy naukowcy zidentyfikowali fragmenty prawdopodobnie najstarszego zapisu Koranu. Badania radiowęglowe wykazały, że karty pergaminu, które są własnością Biblioteki Uniwersytetu w Birmingham, pochodzą z lat 568–645. To oznacza, że rękopis powstał w niecałe 20 lat po śmierci proroka Mahometa.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]