Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

27.07.2015
Czyta się kilka minut
19-26 lipca
I

INTENCJA
W minionym tygodniu Kuria Archidiecezji Warszawskiej prostowała, że „nie jest inicjatorem Mszy św. w intencji ustępującego prezydenta Komorowskiego” i że „nieprawdą jest informacja, że będzie jej przewodniczył kard. Kazimierz Nycz”. Wyjaśniała: „Kościół (...) jasno wyraził swoje stanowisko w sprawie kontrowersyjnych – z punktu widzenia doktryny Kościoła – decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego”. I zapraszała na mszę inaugurującą prezydenturę, którą 6 sierpnia współorganizuje razem z kancelarią prezydenta elekta Andrzeja Dudy.

MILION EURO
Tyle wyniosły ofiary pielgrzymów, złożone podczas ostatniego wystawienia Całunu Turyńskiego. Franciszek zdecydował, że pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc dla najuboższych i migrantów.

BUBEL PRAWNY
Tak uchwaloną przez Sejm ustawę o uzgodnieniu płci nazwał abp Henryk Hoser, przewodniczący Zespołu Ekspertów ds. Bioetycznych KEP. „To jest kpina z rzeczywistości, gdyż nie akceptujemy rzeczywistości, jaka jest nam dana w sprawach, które stanowią dziedzictwo ludzkości. Gdyż dziedziczymy płeć tak jak ciało, otrzymujemy je, nie tworzymy. A teraz możemy żyć według własnych fantazmatów” – napisał w komentarzu dla KAI.

ODKRYCIA
Izraelscy i amerykańscy naukowcy odczytali hebrajski rękopis biblijny pochodzący z VI w., znaleziony w 1970 r. w ruinach synagogi w oazie En Gedi na Pustyni Judzkiej nad Morzem Martwym. Siedmiocentymetrowy zwój zawiera osiem pierwszych wierszy Księgi Kapłańskiej. Starsze od niego są jedynie rękopisy znalezione w latach 50. i 60. ubiegłego wieku w Qumran, także nad Morzem Martwym. Z kolei brytyjscy naukowcy zidentyfikowali fragmenty prawdopodobnie najstarszego zapisu Koranu. Badania radiowęglowe wykazały, że karty pergaminu, które są własnością Biblioteki Uniwersytetu w Birmingham, pochodzą z lat 568–645. To oznacza, że rękopis powstał w niecałe 20 lat po śmierci proroka Mahometa.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]