Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

01.06.2015
Czyta się kilka minut
26 – 30 maja
M

MIEJSCE I CZAS AKCJI
Pielgrzymka papieża do Polski potrwa od 28 do 31 lipca 2016 r. – poinformował kard. Stanisław Dziwisz. Na razie Watykan potwierdził obecność Franciszka w Krakowie (podczas Światowego Dnia Młodzieży). Polski Episkopat zaprasza go jednak także do Warszawy, Poznania, Gniezna i Częstochowy.
KOŚCIÓŁ PO WYBORACH
Członkowie Prezydium Komisji Episkopatu Polski pogratulowali Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach. W liście wystosowanym do prezydenta elekta przez abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Artura G. Mizińskiego mowa jest o nadziei na „porozumienie w obliczu najtrudniejszych wyzwań”. W powyborczy poniedziałek, wracając do rodzinnego Krakowa, Andrzej Duda zatrzymał się na modlitwę w klasztorze na Jasnej Górze.
BISKUP O MIGRANTACH
„Na poziomie zasad moralnych możemy się spotkać z tymi, którzy oczekują naszej pomocy” – powiedział bp Henryk Tomasik, zapytany o politykę Unii Europejskiej wobec uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Zastrzegł jednak, że „przyjmując imigrantów oczekujemy, że będą szanowali nasze zwyczaje i kulturę”. Była to jedna z niewielu wypowiedzi przedstawicieli Kościoła w tygodniu, w którym trwała debata na temat polskiej pomocy dla uchodźców z Syrii.
Dlaczego religia potrzebuje bluźnierstwa
Pod takim tytułem w tygodniku „New Statesman”, w numerze poświęconym cenzurze, ukazał się artykuł b. arcybiskupa Canterbury (anglikańskiego prymasa) Rowana Williamsa. Argumentując, że bluźnierstwo może być przejawem „języka protestu”, napisał on: „Przez większość historii ludzkości – oraz wciąż dla sporej części dzisiejszego świata – bluźnierstwo było podstawowym sposobem na mówienie tego, co najbardziej kontrowersyjne. Czy może być coś bardziej transgresywnego od szydzenia czy obrażania wszechmocnego Stworzyciela? Najciekawsze jednak, że w historii religii bluźnierstwo nie zawsze oznaczało atakowanie czy kwestionowanie samej wiary”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]