Kościół w skrócie

26 – 30 maja

01.06.2015

Czyta się kilka minut

MIEJSCE I CZAS AKCJI

Pielgrzymka papieża do Polski potrwa od 28 do 31 lipca 2016 r. – poinformował kard. Stanisław Dziwisz. Na razie Watykan potwierdził obecność Franciszka w Krakowie (podczas Światowego Dnia Młodzieży). Polski Episkopat zaprasza go jednak także do Warszawy, Poznania, Gniezna i Częstochowy.

KOŚCIÓŁ PO WYBORACH

Członkowie Prezydium Komisji Episkopatu Polski pogratulowali Andrzejowi Dudzie zwycięstwa w wyborach. W liście wystosowanym do prezydenta elekta przez abp. Stanisława Gądeckiego, abp. Marka Jędraszewskiego i bp. Artura G. Mizińskiego mowa jest o nadziei na „porozumienie w obliczu najtrudniejszych wyzwań”. W powyborczy poniedziałek, wracając do rodzinnego Krakowa, Andrzej Duda zatrzymał się na modlitwę w klasztorze na Jasnej Górze.

BISKUP O MIGRANTACH

„Na poziomie zasad moralnych możemy się spotkać z tymi, którzy oczekują naszej pomocy” – powiedział bp Henryk Tomasik, zapytany o politykę Unii Europejskiej wobec uchodźców z Afryki i Bliskiego Wschodu. Zastrzegł jednak, że „przyjmując imigrantów oczekujemy, że będą szanowali nasze zwyczaje i kulturę”. Była to jedna z niewielu wypowiedzi przedstawicieli Kościoła w tygodniu, w którym trwała debata na temat polskiej pomocy dla uchodźców z Syrii.

Dlaczego religia potrzebuje bluźnierstwa

Pod takim tytułem w tygodniku „New Statesman”, w numerze poświęconym cenzurze, ukazał się artykuł b. arcybiskupa Canterbury (anglikańskiego prymasa) Rowana Williamsa. Argumentując, że bluźnierstwo może być przejawem „języka protestu”, napisał on: „Przez większość historii ludzkości – oraz wciąż dla sporej części dzisiejszego świata – bluźnierstwo było podstawowym sposobem na mówienie tego, co najbardziej kontrowersyjne. Czy może być coś bardziej transgresywnego od szydzenia czy obrażania wszechmocnego Stworzyciela? Najciekawsze jednak, że w historii religii bluźnierstwo nie zawsze oznaczało atakowanie czy kwestionowanie samej wiary”.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru TP 23/2015