Reklama

Kościół w skrócie

Kościół w skrócie

30.03.2018
Czyta się kilka minut
26 – 29 marca
C

CZY ISTNIEJE PIEKŁO?

Po raz kolejny Watykan zdystansował się od wypowiedzi Eugenio Scalfariego, ateisty, byłego redaktora naczelnego włoskiego dziennika „La Repubblica”, który systematycznie kontaktuje się z Franciszkiem, a potem cytuje rzekomo jego słowa. Tym razem papież miał powiedzieć, że ci, którzy się nawracają, otrzymują przebaczenie Boga i wchodzą w szeregi dusz, które Go kontemplują, ci natomiast, którzy nie żałują, nie mogą otrzymać odpuszczenia win i znikają. Wcześniej 93-letni nestor włoskich dziennikarzy m.in. twierdził, że Franciszek neguje istnienie grzechu. Scalfari przyznaje, że nie nagrywa rozmów z Franciszkiem, tylko odtwarza je z pamięci.

ŻANDARM NA OŁTARZE

Biskup polowy Francji Antoine de Romanet nie wykluczył wszczęcia procesu beatyfikacyjnego podpułkownika żandarmerii Arnauda Beltrame’a, który 23 marca oddał życie, dobrowolnie wymieniając się za jednego z zakładników islamskiego terrorysty. Biskup przypomniał, że w lipcu ubiegłego roku papież Franciszek uznał heroiczną ofiarę z własnego życia za wystarczający powód wszczęcia procesu beatyfikacyjnego. Media ujawniły, że bohaterski żandarm nawrócił się w 2008 r., przyjął pierwszą komunię i bierzmowanie oraz że działał w ruchu rodzin katolickich Kana. Proces beatyfikacyjny może jednak uniemożliwić fakt, że po śmierci Beltrame’a Wielka Loża Francji ogłosiła, iż był on masonem.

NAJSTARSZA ZAKONNICA

25 marca obchodziła 110. urodziny. Jest prawdopodobnie najstarszą zakonnicą na świecie, mieszka w klasztorze klauzurowym dominikanek Na Gródku w Krakowie. S. Cecylia Maria Roszak urodziła się we wsi Kiełczewo koło Kościana. Do dominikanek wstąpiła w 1929 r. W 2009 r. Instytut Yad Vashem z Jerozolimy przyznał jej tytuł Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata za ukrywanie Żydów w wileńskim klasztorze, w którym przebywała podczas wojny. Kilka lat temu swoim współsiostrom powiedziała: „Życie jest piękne, ale krótkie”.

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]