Kościół w skrócie

21 – 27 sierpnia

Nieodwracalna reforma. „Możemy stwierdzić z całą pewnością i autorytetem nauczycielskim, że reforma liturgiczna jest nieodwracalna” – powiedział Franciszek podczas spotkania z uczestnikami 68. włoskiego Krajowego Tygodnia Liturgicznego. Papież przypomniał, że sensem soborowej reformy było to, aby w liturgii mogli świadomie i czynnie uczestniczyć wszyscy wierni.

Deklaracja udziału. Domaganie się na początku każdego roku szkolnego od rodziców lub pełnoletnich uczniów deklaracji dotyczących uczestnictwa w lekcjach religii „jest jawnym nadużyciem wywołującym niepotrzebny niepokój, zamieszanie, a nawet sugeruje możliwość zmiany raz podjętej decyzji” – uważa Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Polak opatem w Austrii. Przełożonym trzeciego najstarszego na świecie, nieprzerwanie istniejącego klasztoru cystersów w Zwettl w Austrii został Polak. O. Jan Maria Szypulski urodził się w 1956 r. w Mławie. Po studiach w seminarium w Płocku wstąpił do opactwa cystersów w Zwettl w 1982 r., trzy lata później otrzymał święcenia kapłańskie. Dotychczas w zakonie o. Szypulski pełnił funkcje opiekuna nowicjuszy, proboszcza i przeora klasztoru.

Zaginął polski kapłan. Bez powodzenia po sześciu dniach zakończyła się w Alpach Szwajcarskich akcja poszukiwania zaginionego opolskiego kapłana – ks. Krzysztofa Grzywocza. Ceniony rekolekcjonista i duszpasterz w okresie wakacyjnym od ośmiu lat zastępował w miejscowości Betten jednego z kapłanów podczas jego urlopu. 17 sierpnia wybrał się na samotną wycieczkę w góry i nie powrócił.

Zdrowie kobiet. W komunikacie odczytanym z ambon biskup kielecki Jan Piotrowski zaapelował do diecezjanek, by wzięły udział w darmowych mobilnych badaniach mammograficznych. „Pamiętajcie – robicie to dla siebie, ale też dla waszych rodzin i dzieci” – napisał biskup. Rzecznik diecezji zapewnił „Tygodnik Powszechny”, że to nie jest jedyna akcja zdrowotna wspierana przez biskupa – wcześniej kuria wsparła m.in. akcję krwiodawstwa.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 36/2017