Kościół w skrócie

3 – 9 lipca

Papież do przywódców G20. Ubodzy, uchodźcy, wysiedleni i wykluczeni – bez względu na narodowość, kolor skóry, religię czy kulturę – oraz odrzucenie konfliktów zbrojnych winny być „bezwzględnym priorytetem” rządzących. Wskazał na to Franciszek w przesłaniu do uczestników spotkania przywódców 20 najważniejszych państw świata w Hamburgu.

Śmierć rzecznika. W wieku 80 lat zmarł 5 lipca w Rzymie Joaquín Navarro-Valls, długoletni dyrektor watykańskiego Biura Prasowego i jeden z najbliższych współpracowników Jana Pawła II. Był pierwszym świeckim ­nie-Włochem na tym stanowisku. Funkcję rzecznika pełnił od 1984 r. do 2006 r. Urodził się w 1936 r. w hiszpańskiej Kartagenie jako najmłodszy z dziewięciorga rodzeństwa. Zanim zajął się dziennikarstwem (do 1984 r. był rzymskim korespondentem konserwatywnego dziennika hiszpańskiego „ABC”), uzyskał stopień doktora psychiatrii. Przez 33 lata był członkiem Opus Dei.

Kobieta w Watykanie. 69-letnia Włoszka Flaminia Giovanelli została jednym z trzech podsekretarzy kard. Petera Turksona, prefekta Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Ludzkiego. Tym samym została ona trzecią osobą w hierarchii tej megadykasterii. Giovanelli jest z wykształcenia politologiem. Dotychczas pracowała jako podsekretarz w nieistniejącej już Papieskiej Radzie „Iustitia et Pax”.

Polscy kandydaci. Papież zatwierdził osiem dekretów beatyfikacyjnych – w tym dwa dotyczące kandydatów na ołtarze z Polski: dekret o cudzie przypisywanym wstawiennictwu Anny Chrzanowskiej (1902-73), świeckiej pielęgniarki z Krakowa, prekursorki społecznego pielęgniarstwa, oraz dekret o cnotach heroicznych Alojzego Kosiby ­(1855–1939), tercjarza franciszkańskiego z Wieliczki (którego życiorys stał się kanwą filmu fabularnego „Braciszek” z Arturem Barcisiem w roli głównej).

Pascal na ołtarze? Franciszek zgodził się zbadać, czy Blaise Pascal może być beatyfikowany z uwagi na jego związek z ubogimi – uważa 93-letni Eugenio Scalfari, założyciel rzymskiego dziennika „La Repubblica”, który po raz kolejny opowiedział publicznie o swoim prywatnym spotkaniu z papieżem.

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]

Artykuł pochodzi z numeru Nr 29/2017