Reklama

Kościół narodu i Kościół społeczeństwa

Kościół narodu i Kościół społeczeństwa

30.10.2006
Czyta się kilka minut
To prawda: świeccy też są Kościołem. Problem w tym, że sami nie zawsze i nie do końca są o tym przekonani i to niekoniecznie dlatego, że ksiądz im na takie myślenie nie pozwala.
T

Tekst ("TP" nr 43/06) kreuje dość smutną wizję Polski parafialnej. To - jak pisze - świat bez świeckich. Przyczyny tego stanu leżą po obu stronach - czytamy w "Milczeniu owieczek". Księża (zwłaszcza starsi) patrzą na swoje kapłaństwo jak na urząd, od którego świeckim wara. Świeccy zaś są często leniwi i pozbawieni cywilnej odwagi. Pisząc o tej sprawie warto jednak pamiętać nie tylko o mentalności kościelnej, ale - przede wszystkim - polskiej.

Współodpowiedzialność do podziału

W mojej diecezji podjęto przed kilku laty ambitny program ustanowienia w każdej parafii rad ekonomicznych i duszpasterskich, do czego wezwał II Synod Plenarny. Wybory i powołanie rad poprzedzono dość długim przygotowaniem kapłanów i świeckich. Na konferencjach duszpasterskich odbyły się spotkania z księżmi z innych diecezji, gdzie rady pracują bardzo...

10046

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]