Reklama

Kościół bez uniformów

Kościół bez uniformów

27.03.2005
Czyta się kilka minut
Dla rozwiania wątpliwości towarzyszących zmartwychwstaniu Jezusa było szczególnie ważne, by Apostołowie zaprezentowali się jako zintegrowana, jednomyślna grupa żyjąca tajemnicą Paschy. Tymczasem w ich postawie zamiast jednomyślności widać ogromną rozpiętość reakcji. Kiedy jedni wyrażają cześć dla zmartwychwstałego Zbawcy, inni nie potrafią przełamać wcześniejszego zwątpienia. Nawet w przełomowych chwilach, gdy każdy gest urasta do rangi symbolu, Kościół odbiega daleko od wymarzonego ideału, w którym najprostsze z możliwych rozwiązań byłyby wyrazem spełnienia społecznych oczekiwań.
T

Tak często oczekujemy Kościoła na miarę naszych marzeń - jako społeczności idealnej, jednolitej, wolnej od wewnętrznych sporów. Rzeczywistość nie chce się jednak stosować do wymarzonych wzorców. Zamiast oczekiwanego ideału znajdujemy ludzi obarczonych niedoskonałością, uprzedzeniami, głębokim zróżnicowaniem stylu. Problem w tym, byśmy potrafili zawsze szukać Chrystusa, nie zaś realizacji naszych tęsknot za sielanką. W pluralizmie zachowań i ocen można mimo wszystko odkrywać tę samą głęboką prawdę o Bogu przychodzącym w różnorodnych okolicznościach. Ciesząc się z Jego przyjścia, trzeba umieć rezygnować z tęsknoty za uniformem, w której wyrażałyby się nasze estetyczne upodobania, nie zaś ewangeliczna postawa wiary.

774

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]