Reklama

Ładowanie...

Korach

08.06.2010
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 16, 1-18, 32
B

Bunt Koracha (korach po hebrajsku oznacza "lód", "mróz") został przedstawiony przez Sandra Botticellego na fresku znajdującym się w kaplicy Sykstyńskiej. Fresk złożony jest z trzech części. Po lewej stronie sportretowany został Mojżesz jako brodaty starzec w żółtej sukni i oliwkowym płaszczu. Wznosi prawą dłoń do Boga, prosząc o karę dla zbuntowanych Żydów. Widać otwierającą się paszczę ziemi, która pochłania Datana i Abirama, bo bluźnili przeciw Panu. W głębi stoi z kadzielnicą arcykapłan Aron, a obok znajduje się jego przeciwnik Korach. Aron nosi tiarę papieską i jest przedstawiony jako historyczny poprzednik papieży. Po prawej stronie rycerz Jozue, znany z opowieści o szpiegach, powstrzymuje tłum rozsierdzonych Żydów z kamieniami w dłoniach. W tle wznosi się łuk triumfalny, na którym widnieje napis: "Niech nikt nie weźmie na siebie honorów innych niż te, jakie otrzymał od...

4504

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny + bilety w prezencie
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Teraz do dostępu prezent: 2 bilety kinowe na film „Johnny”!

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]