Reklama

Korach

Korach

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 16, 1 - 18, 32
P

Parsza sprzed dwóch tygodni opisywała bunt Żydów zmęczonych wędrówką po pustyni i nadmiarem spadającej z Niebios manny. Tydzień temu mowa była o kolejnym buncie, wywołanym wieściami zwiadowców, którzy przedstawili Ziemię Obiecaną jako ziemię nie do zdobycia. W tej parszy znajduje się opis buntu ideologicznego. Na jego czele staje kuzyn Mojżesza, lewita Korach, występujący jako obrońca demokracji. Powiada: od Boga wiemy, że wszyscy Żydzi są święci i że wszyscy mają równy dostęp do boskiej Światłości; nie ma więc powodu, by uważać, że więcej świętości mają w sobie Mojżesz i Aron.

Demokracja świętości wyklucza przywileje płynące z urodzenia. Ba, Korach w rozmowie z Mojżeszem chce dowieść, że nawet pretensje proroka do nadzwyczajnej wiedzy nie są uzasadnione, i że to on wie lepiej, jak ma wyglądać strój lewity i w jakim domu powinno być mezuze, zwój modlitw...

4415

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]