Reklama

Korach

30.06.2009
Czyta się kilka minut
Księga Liczb 16, 1 - 18, 32
P

Parsza sprzed dwóch tygodni opisywała bunt Żydów zmęczonych wędrówką po pustyni i nadmiarem spadającej z Niebios manny. Tydzień temu mowa była o kolejnym buncie, wywołanym wieściami zwiadowców, którzy przedstawili Ziemię Obiecaną jako ziemię nie do zdobycia. W tej parszy znajduje się opis buntu ideologicznego. Na jego czele staje kuzyn Mojżesza, lewita Korach, występujący jako obrońca demokracji. Powiada: od Boga wiemy, że wszyscy Żydzi są święci i że wszyscy mają równy dostęp do boskiej Światłości; nie ma więc powodu, by uważać, że więcej świętości mają w sobie Mojżesz i Aron.

Demokracja świętości wyklucza przywileje płynące z urodzenia. Ba, Korach w rozmowie z Mojżeszem chce dowieść, że nawet pretensje proroka do nadzwyczajnej wiedzy nie są uzasadnione, i że to on wie lepiej, jak ma wyglądać strój lewity i w jakim domu powinno być mezuze, zwój modlitw...

4415

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]