Reklama

Kontynuacje

Kontynuacje

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Patronem moim jest święty Tomasz z Akwinu i znam oczywiście zasługi tego wielkiego dominikanina, dotąd jednak nie wiedziałem, dlaczego jego wspomnienie, przypadające dawniej 7 marca, w rocznicę śmierci w 1274 roku, obchodzi się teraz 28 stycznia. Teraz już wiem, że w owym dniu w 1369 roku relikwie Tomasza przeniesiono do Tuluzy, a datę święta zmieniono w ramach posoborowej reformy liturgicznej, by można je było obchodzić poza okresem Wielkiego Postu.
W

W kolejnym tomie “Księgi imion i świętych" odnalazłem zresztą, prócz Akwinaty, Tomasza Apostoła, arcybiskupa Canterbury Tomasza Becketa i autora “Utopii" Tomasza More, liczne jeszcze grono otoczonych kultem postaci, które nosiły to imię, a o których, przyznam ze wstydem, nie miałem pojęcia.

Pierwszy tom “Księgi" ukazał się w 1997 roku. “W alfabetycznym układzie - czytamy we wprowadzeniu - pojawiają się w nim imiona dobrze znane, bardzo rzadkie oraz takie, które prawdopodobnie w literaturze i obyczajowości polskiej nie funkcjonowały". Materiał onomastyczny został ograniczony do świata chrześcijańskiego i kultur, w których się zakorzenił. Zwięzłe hasła, opatrzone notami bibliograficznymi, informują o biografiach świętych, błogosławionych i postaci otoczonych kultem, o historii tego kultu i o dniu, w którym daną postać czczono. Jest to oczywiście wybór, choć...

3558

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]