Reklama

Konkret Credo

Konkret Credo

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Podobno nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi. Czasami jednak bywa odwrotnie: nowa książka Szymona Hołowni aż roi się od głupich pytań stawianych w perspektywie wiary, religii i Pana Boga. Na głupie pytania Hołownia daje jednak mądre, błyskotliwe, czasami zabawne, a na pewno - bardzo osobiste odpowiedzi.
A

Autor, który się wyłania z kart "Tabletek z krzyżykiem", to nie tylko człowiek oczytany i - choć amator w tym fachu - biegły w teologii. To przede wszystkim człowiek niezwykle zaangażowany, który pisze o wierze jak o rzeczywistości naprawdę najważniejszej w życiu.

Zderzenia językowe

Książka Hołowni jest kontynuacją poszukiwań nowego języka religijnego, zapoczątkowanych już w jego debiucie, "Kościele dla średniozaawansowanych". Język ten rodzi się na styku, a właściwie - w zderzeniu między tradycyjnym dyskursem religijnym i sakralnym a potocznością i popkulturą. Hołownia odważnie sięga do współczesnych kategorii popkulturowych, by opisać biblijną rzeczywistość, tak bardzo odległą geograficznie, czasowo i kulturowo. Owszem, momentami daje to efekt komiczny, ale - jak się zdaje - jest to efekt zamierzony, skoro autor opatruje...

6520

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]