Reklama

Ładowanie...

Konkret Credo

26.06.2007
Czyta się kilka minut
Podobno nie ma głupich pytań, tylko głupie odpowiedzi. Czasami jednak bywa odwrotnie: nowa książka Szymona Hołowni aż roi się od głupich pytań stawianych w perspektywie wiary, religii i Pana Boga. Na głupie pytania Hołownia daje jednak mądre, błyskotliwe, czasami zabawne, a na pewno - bardzo osobiste odpowiedzi.
A

Autor, który się wyłania z kart "Tabletek z krzyżykiem", to nie tylko człowiek oczytany i - choć amator w tym fachu - biegły w teologii. To przede wszystkim człowiek niezwykle zaangażowany, który pisze o wierze jak o rzeczywistości naprawdę najważniejszej w życiu.

Zderzenia językowe

Książka Hołowni jest kontynuacją poszukiwań nowego języka religijnego, zapoczątkowanych już w jego debiucie, "Kościele dla średniozaawansowanych". Język ten rodzi się na styku, a właściwie - w zderzeniu między tradycyjnym dyskursem religijnym i sakralnym a potocznością i popkulturą. Hołownia odważnie sięga do współczesnych kategorii popkulturowych, by opisać biblijną rzeczywistość, tak bardzo odległą geograficznie, czasowo i kulturowo. Owszem, momentami daje to efekt komiczny, ale - jak się zdaje - jest to efekt zamierzony, skoro autor opatruje...

6520

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]