Reklama

Koniec listopada. Grudzień

Koniec listopada. Grudzień

09.12.2019
Czyta się kilka minut
Pada czarny deszcz. Wieje z północnego zachodu. Gdzieś z ciemności.
M

Można nasłuchiwać mrocznego dudnienia, które tłumi wszystkie inne dźwięki. Znaczy prawdziwa jesień nadeszła i zaraz będzie zima. Upewniam się w duchu, że wszystkie pory roku i pogody są dobre. Sprawdzam prognozę. W poniedziałek ma być biało. Dobry początek grudnia. Świat jednak nie do końca wypadł z kolein.

Parę lat temu rozbiłem obóz na Altan Els. To jest niewielka piaszczysta pustynia na granicy Mongolii i Rosji. Kilkaset kilometrów piasku, wydm, fantastycznych skalnych formacji i absolutnej ciszy. Był wieczór, rozpaliłem ogień na niewielkim wzgórzu w skalnej wnęce, tak żeby nie było go widać ze szlaku w dole. Wyschnięty wielbłądzi nawóz i gałązki saksaułu płonęły spokojnym płomieniem w nieruchomym powietrzu. Zrobiłem sobie coś do jedzenia, popijałem piwo i jak zwykle na Altan Els wyobrażałem sobie, że jestem jedynym człowiekiem na Ziemi. To jest ciekawe zajęcie.

W...

2988

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]