Reklama

Kolejna rysa czy początek końca?

Kolejna rysa czy początek końca?

24.06.2008
Czyta się kilka minut
Trzy referenda, trzy porażki i brak pomysłu na przyszłość: taki obraz Unii wyłania się po czteroletnim okresie prób reformy jej instytucji.
R

Reforma miała przynieść Unię silną i sprawną, a przyniosła polityczne podziały i rosnące przekonanie, że Europa przegrywa swą szansę.

Straconego czasu nie da się nadrobić. Minione lata były okresem przewartościowań w międzynarodowym układzie sił. Gdyby kilka lat temu zamiast wielkich projektów przebudowy Unii skoncentrowano się na budowie zgody w konkretnych obszarach politycznych - bezpieczeństwo, migracje, sąsiedztwo - mając za podstawę traktat z Nicei, Europa byłaby w lepszej kondycji i miejscu na mapie świata, niż będzie, gdy (i jeśli) wejdzie w końcu w życie wymęczony traktat z Lizbony.

Uniknięto by także kompromitacji, którą jest przyznanie, że przyszłość projektu europejskiego wymaga zakazu odwoływania się do opinii europejskiego demosu. Tego demosu, który pojawia się, gdy USA atakują Irak, łamiąc prawo międzynarodowe, ale który traci...

5204

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]