Reklama

Kino z pazurem

Kino z pazurem

19.01.2003
Czyta się kilka minut
„Nowe Horyzonty” - przegląd filmów zorganizowany w kilku miastach przez Romana Gutka - to obrazy, które nie dają się lekko przełknąć. Gutek nie szukał modnych nazwisk i głośnych tytułów. Postawił na kino najnowsze, ale drwiące z naszych przyzwyczajeń i oczekiwań.
Z

Z lipcowego festiwalu „Nowe Horyzonty” w Cieszynie organizatorzy wybrali siedem tytułów. Kto wziął udział w imprezie nad Olzą, z pewnością zauważy, jak bardzo arbitralny, by nie rzec ekscentryczny jest to wybór. Nie znajdziemy tu filmów bezdyskusyjnie znakomitych - jak choćby kolumbijski obraz Barbeta Schroedera „Matka Boska morderców” czy arcydzielne „Rzemiosło wojenne” Ermanno Olmiego (jest nadzieja, że ten historyczno-religijny fresk pojawi się wkrótce na naszych ekranach). Nie będzie też nadmiaru egzotycznych przypraw, choć modne kino irańskie czy niezwykłe filmy Tsai Ming-lianga z Tajwanu zawsze znajdują wierną publiczność. Bo nie chodzi o artystyczne „pewniaki”.

Już sama nazwa wskazuje na kino, które próbuje przekraczać granice, kłócić się z widzem, zaskakiwać, prowokować. Przymiotnik „nowe” nie dotyczy jednak metryki artystów. To nie debiutanci, ale właśnie weterani (...

6675

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]