Reklama

Kim jest kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich

Kim jest kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich

03.08.2020
Czyta się kilka minut
„Chcę Polski otwartej, w której wszyscy czujemy się bezpieczni” – to pierwsze zdanie programu Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, która ogłosiła w minionym tygodniu, że będzie kandydować na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich. Kadencja Adama Bodnara, w biurze którego Rudzińska-Bluszcz pracuje od pięciu lat, kończy się we wrześniu.
MATERIAŁY PRASOWE / BIURO RPO
P

Przez ostatnie 5 lat Polska ma dla mnie twarz (…) pani Anny, ofiary przemocy domowej z Leżajska; mamy 8-letniego Pawła chorego na chorobę rzadką; (…) dzielnych mieszkańców Rybnika walczących ze smogiem; prawie 100-letniej pani Stefanii, okrutnie potraktowanej przez dewelopera” – pisze Rudzińska-Bluszcz.

Przedstawiciele ponad 230 organizacji pozarządowych, które poparły jej kandydaturę, podkreślają, że była sędzią Wyższego Sądu Dyscyplinarnego Adwokatury, członkinią Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, koordynatorką okrągłego stołu przy RPO do walki z patotreściami w internecie. Przez 10 lat prowadziła sprawy z zakresu praw człowieka, broniąc ludzi wykluczonych – niepełnosprawnych, starszych, bezrobotnych, z zaburzeniami psychicznymi.

Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje parlament. Ten sam, który na różne sposoby dawał znać Adamowi Bodnarowi, jak bardzo ceni pracę jego biura. Ubiegłoroczne wystąpienie Bodnara w Sejmie, podczas którego przedstawiał raport z przestrzegania praw człowieka w Polsce, zaplanowano na 23.30, a na sali pojawiło się zaledwie kilkudziesięciu posłów.

Wnioski z raportu podsumował poseł Daniel Milewski (PiS): „Pana kraj jest opanowany przez (…) kryzys rządów prawa, bezdomność i tortury. Moja Polska to kraj, w którym żyją wolni i odpowiedzialni ludzie. Żyjemy w równoległych światach”. ©℗

Czytaj także: Parada nierówności - rozmowa z Adamem Bodnarem

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Anna Goc, fot. Grażyna Makara
Dziennikarka i redaktorka „Tygodnika Powszechnego”. Doktorantka na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Do 2012 r. dziennikarka krakowskiej redakcji „Gazety Wyborczej”....

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

kandydatką Kościoła krakowsko-katolickiego? Zuza nie przejdzie, na szczęście nie dowiemy się w praktyce, kim jest pani Zuza. Tak jakby rekomendować Dulkiewicz po Adamowiczu. Jedna taka pani wystarczy. Co ja mówię, co ja robię, przecież ta pani to może być samo serce, nie człowiek, che..che...
Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]