Reklama

Ładowanie...

Kijów się przygotowuje. Przeciwpancerne jeże i koktajle Mołotowa

z Kijowa
06.03.2022
Czyta się kilka minut
PAWEŁ PIENIĄŻEK Z KIJOWA | Stolica Ukrainy szykuje się do rosyjskiego ataku. Każdy pomaga, jak potrafi. Niektórzy idą walczyć, inni dbają o dostawy, robią barykady i wypełniają butelki benzyną.
Wołodymyr Żurawel, 36-letni rzeźbiarz, teraz tworzy przeciwpancerne jeże. - To sztuka nowoczesna - śmieje się. Kijów, 5 marca 2022 r. / fot. Paweł Pieniążek
3

36-letni rzeźbiarz Wołodymyr Żurawel siedzi na dworze, spawa kawałki metalu. W Kijowie jego pomniki zdobią między innymi lotnisko Kijów-Żuliany, plac Pocztowy czy park Muromec. Teraz tworzy przeciwpancerne jeże, które ludzie rozstawiają w całej stolicy. W ostatnich dniach miasto zostało usłane barykadami. Zrobione są z worków z piaskiem, betonowych bloków, ciężarówek czy wagonów grodzących drogi. Przed niektórymi stoją także jeże. Żurawel jest w stanie wyprodukować od sześciu do dziesięciu sztuk dziennie. Chciałby zrobić pięćset, by pokrzyżować plany rosyjskim wojskom.

– To sztuka nowoczesna – żartuje Żurawel. – Mówią, że jeże skutecznie zatrzymują czołgi. Jak każdy, staram się wnieść choćby niewielki wkład, by powstrzymać to wariactwo.


ATAK NA UKRAINĘ | CODZIENNIE NOWE KORESPONDENCJE, ZDJĘCIA I ANALIZY| ...

4772

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]