Ładowanie...
Kierunek: Zachód
To może wyglądać tak. Jest rok 2020. Premier Turcji, będącej od pięciu lat członkiem Unii i obejmującej właśnie przewodnictwo we wspólnocie na najbliższe pół roku, otwiera negocjacje członkowskie z Irakiem. Tym samym Bagdad dołącza do Izraela, Jordanii i Maroka, które negocjują z Brukselą od kilku lat. Ocenia się, że Irak ma szansę na członkostwo około roku 2040...
Political fiction? To się okaże już wkrótce, gdy Unia zdecyduje, czy rozpoczyna negocjacje z Turcją.
W historii europejskiej integracji takiego kandydata jeszcze nie było. Tylko kilka procent powierzchni Turcji leży w Europie, ponad 90 proc. mieszkańców stanowią muzułmanie. Co więcej, Turcja ma 70 mln obywateli - z krajów Unii więcej mają tylko Niemcy. Na razie, bo w RFN (jak w całej Europie) liczba ludności spada, zaś w Turcji trwa demograficzny boom. No i turecka gospodarka...
DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!
Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!
Masz już konto? Zaloguj się
Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
360 zł 160 zł taniej
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.
Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
Podobne teksty
Newsletter
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]