Kiedy służby mogą szpiegować w internecie

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny w Karlsruhe wypowiedział się w sprawie śledzenia przez służby specjalne zawartości komputerów obywateli Republiki. To kolejny krok w stronę cywilizowania internetu.

28.02.2008

Czyta się kilka minut

Sieć coraz ściślej przestaje być dziedziną, w której wszystkim wszystko wolno. Nie wyłączając państwa. W Niemczech okazało się to tematem poważnej debaty, gdy w połowie zeszłego roku rząd przyznał, że od dwóch lat niemieckie służby przeszukiwały komputery swoich obywateli, włamując się do nich przez internet, w poszukiwaniu dowodów działalności terrorystycznej: bez nakazów, bez wiedzy inwigilowanych, często nawet bez mocnych dowodów, na podstawie których można było formułować konkretne podejrzenia.

O tym, jak to się robi w Polsce, pisaliśmy w maju zeszłego roku.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł ostatecznie, że do stosowania takich metod inwigilacji nie wystarczy podejrzenie, że na danym komputerze mogą się znajdować dowody "antykonstytucyjnej działalności" (o co walczył minister spraw wewnętrznych Wolfgang Schaeuble). Wolno to robić dopiero, gdy ma się silny dowód zagrożenia życia i wolności obywateli. Co najważniejsze, tylko za zgodą sądu.

Inwigilacja przez sieć jest łatwa. Włamać się na przeciętny (czyli prawie niezabezpieczony) komputer potrafi wielu zdolnych nastolatków. Tymczasem organa ścigania, chcąc uciec się do tych metod, muszą się starać o nakazy analogiczne do tych potrzebnych przy inwigilacji przez telefon czy inne techniki podsłuchu. A przecież wystarczy porozumieć się ze znajomym (albo dyspozycyjnym z innych względów) hakerem. W papierach przedstawia się to tak, że ktoś anonimowy dostarczył służbom specjalnym dowodów, na podstawie których podjęto działania... Po co się starać i działać praworządnie, gdy niezbędny w postępowaniu dowód można uzyskać na skróty. Przecież cel uświęca środki, prawda?

Żeby zrozumieć powagę sytuacji, wystarczy sobie wyobrazić, że chodzi nie o wejście przez służby do komputera, lecz do domu. Trybunał w Karlsruhe pokazał, że w Europie ciągle niełatwo przeforsować rozwiązania znane z Ameryki George'a Busha, gdy nakazuje się wybór między wolnością, a bezpieczeństwem: że to fałszywa alternatywa.

warto poczytać także: www.prawo.vagla.pl

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Zastępca redaktora naczelnego „Tygodnika Powszechnego”, dziennikarz, twórca i prowadzący Podkastu Tygodnika Powszechnego, twórca i wieloletni kierownik serwisu internetowego „Tygodnika” oraz działu „Nauka”. Zajmuje się tematyką społeczną, wpływem technologii… więcej