Ładowanie...
Kiedy powstały lądy
Kiedy powstały lądy
Geolodzy potrafią w miarę dokładnie zrekonstruować to, co działo się przez ostatnie pół miliarda lat, kiedy wielokomórkowe życie na dobre rozpełzło się po całej planecie. Mniej więcej rozumiemy, jak nasza planeta wyglądała w czasie ostatniego miliarda lat, ale im dalej w przeszłość, tym więcej białych plam. Jest to zrozumiałe – możemy odczytać wskazówki zostawione przez naturę w kamieniach, ale tylko jeżeli przetrwały do naszych czasów. O to jednak trudno, ze względu na rozmaite procesy zachodzące na naszej planecie.
Badaczom z Uniwersytetu Kolorado w Boulder udało się natrafić na bardzo stare skały, liczące 3,2 mld lat, które niegdyś leżały na dnie oceanu, ale zostały wyniesione na ląd w Australii. Ich analizy, opublikowane ostatnio w „Nature Geoscience”, wskazują na to, że w tym okresie Ziemia była niemal w całości pokryta wodą. W tym praoceanie występowało więcej ciężkiego izotopu tlenu-18 niż obecnie. Właśnie ten sygnał sugeruje, że na planecie było niewiele lądów, a na nich – mało minerałów ilastych. Te minerały zaczęły powstawać na dużą skalę później, po pojawieniu się dużych obszarów lądowych – i jak gąbka wchłonęły dużą część tlenu-18, w związku z czym jego ilość w oceanie spadła do obecnego poziomu. ©
Autor artykułu

Napisz do nas
Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.
Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]