Reklama

Ki Tisa

17.03.2009
Czyta się kilka minut
Księga Wyjścia 30, 11-34, 35
M

Mojżesz spóźniał się na spotkanie ze swoim ludem. "Zasiedział się" przez czterdzieści dni u pana Boga, poznając Torę i nakazane prawa, a na koniec otrzymał specjalny dar, jaki mogą dawać sobie tylko oblubieńcy. Otrzymał tablice przykazań spisane przez Boga samego jako znak przymierza. Mojżesz zszedł na dół (ta symbolika góra-dół jest tu niezwykle ważna) i zastał tysiące Żydów oddanych szaleństwu. Tablice roztrzaskał, a same litery porażone idolem umknęły. Jego lud tańczył wokół złotego cielca. Zrobił go, sądząc, że Mojżesz już nie wróci. Zachował się jak dziecko obrażone na matkę, że nie przyszła na czas, a trochę jak tłum ogarnięty paniką. Ludzie przestraszyli się, że zostali sami. Mojżesz znikł, a oni myśleli, że nie mają już przewodnika i dostępu do boskich słów. Wiedzieli, że dzięki Mojżeszowi wznoszą się na wyższy poziom duchowy, że to dzięki niemu czują się narodem...

4227

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]