Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Wydanie specjalne "Polska Żydowska"

Każdy był podejrzany

Każdy był podejrzany

31.10.2017
Czyta się kilka minut
Dr ŁUKASZ ADAMSKI, historyk Europy Wschodniej: „Operacja polska” była największą i najkrwawszą z tzw. akcji narodowościowych NKWD.
M

MARCIN RYCHŁY: Czym była „Operacja polska”?

ŁUKASZ ADAMSKI: W latach 1937-38 NKWD przeprowadziło wielką akcję skierowaną formalnie przeciw osobom podejrzanym o współpracę z wywiadem II RP, a faktycznie – przeciw wszystkim Polakom w Związku Sowieckim. Jej ofiarami byli nie tylko Polacy, którzy z dziada pradziada zamieszkiwali kresowe ziemie dawnej RP, ale też przedstawiciele innych narodów. Zginęli, bo Stalin uznał ich za „piątą kolumnę”. Zamordowano co najmniej 111 tys. osób, a 30 tys. deportowano do łagrów. Prawdopodobnie liczba ofiar jest większa, badania nad „Operacją polską” trwają, a dostęp do źródeł archiwalnych w Rosji i na Białorusi jest ograniczony.

Czym wyróżnia się ta akcja na tle innych ówczesnych aktów terroru?

„Operacja polska” była jedną z kilku tzw. akcji narodowościowych NKWD, ludobójstw prowadzonych w czasie Wielkiego...

4773

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]