Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Katalog zbiorów Miejsca Pamięci

Katalog zbiorów Miejsca Pamięci

25.01.2016
Czyta się kilka minut
Zdjęcia Michała Dziewulskiego, którymi ilustrujemy dodatek, pochodzą z katalogu wydanego przez Muzeum Auschwitz-Birkenau.
N

Nosi on tytuł „Auschwitz Legacies” – katalog Zbiorów Miejsca Pamięci Auschwitz i ukazał się w styczniu 2015 r. Zaprezentowano w nim przedmioty związane z historią obozu, głównie tysiące osobistych pamiątek po ofiarach. Autorzy – dyrektor Muzeum dr Piotr M.A. Cywiński i Magdalena Emilewicz-Pióro – piszą, że każdy z tych przedmiotów, nawet występujących w masowej ilości (jak buty więźniów), jest dokumentem indywidualnych dramatów. Dziś te przedmioty „służą poznaniu historii Auschwitz, są obiektem badań specjalistów, pomagają zachować pamięć, czasem o bardzo konkretnych ofiarach, pełnią też ogromną rolę edukacyjną. Uzupełniają pustkę przestrzeni i architektury poobozowej. (...) Jako martwe przedmioty – milczą, ale jako niemi świadkowie po zmarłych i zamordowanych – krzyczą historię swojej tajemnicy” – piszą autorzy. Katalog jest dostępny w księgarni internetowej Muzeum.

Więcej na stronie: http://auschwitz.org/muzeum


Czytaj bezpłatnie: dodatek specjalny na rocznicę wyzwolenia Auschwitz. A w nim: Ks. Manfred Deselaers, Gerhard Gnauck, Piotr Womela, Marek Zając...

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]