Szanowny Użytkowniku,

25 maja 2018 roku zaczyna obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (określane jako „RODO”, „ORODO”, „GDPR” lub „Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych”). W związku z tym informujemy, że wprowadziliśmy zmiany w Regulaminie Serwisu i Polityce Prywatności. Prosimy o poświęcenie kilku minut, aby się z nimi zapoznać. Możliwe jest to tutaj.

Rozumiem

Reklama

Kardynał, który sporów nigdy się nie bał

Kardynał, który sporów nigdy się nie bał

10.04.2018
Czyta się kilka minut
„Sytuacje osób rozwiedzionych żyjących w nowych związkach są różne i nie można powiedzieć, że wszyscy są cudzołożnikami” – powiedział kard. Walter Kasper, promując swoją nową książkę o adhortacji „Amoris laetitia”.
GRZEGORZ GAŁĄZKA / SIPA / EAST NEWS
8

85-letni dzisiaj Kasper (w latach 2005-13 szef Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan) wspólnie z biskupami Karlem Lehmannem i Otto Saierem był prekursorem rozwiązań promowanych obecnie przez Franciszka. W 1993 r. trzej hierarchowie ogłosili, że sztywne stosowanie przepisów nie­dopuszczających rozwiedzionych do komunii może prowadzić do „duchowej i praktycznej schizmy”. Zaproponowali, by w niektórych sytuacjach mogli oni z pomocą duszpasterza podjąć decyzję o przystępowaniu do sakramentu. Rok później Kongregacja Nauki Wiary orzekła, że dobra wola nie upoważnia biskupów do głoszenia poglądów niezgodnych z nauczaniem Kościoła.

Później kard. Kasper zasłynął sporem z kard. Josephem Ratzingerem, szefem KNW, na temat kolegialności – broniąc pozycji Kościołów lokalnych przed watykańskimi dążeniami do centralizmu. Robił też wszystko, żeby mimo ratzingerowskiego dokumentu „Dominus Iesus” z 2000 r. dialog ekumeniczny szedł do przodu. ©℗

Czytasz ten tekst bezpłatnie, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]