Reklama

Kardynalny problem

Kardynalny problem

27.11.2005
Czyta się kilka minut
Zaraz po zamknięciu rzymskiego Synodu Biskupów okazało się, że kwestia Komunii dla rozwiedzionych wciąż dzieli hierarchów. Tym razem poróżniła dwóch kurialnych kardynałów.
Kardynał Walter Kasper
W

Wprawdzie Synod potwierdził naukę o niedopuszczaniu do Najświętszego Sakramentu rozwiedzionych, którzy zawarli nowe związki cywilne, ale kard. Walter Kasper - dosłownie nazajutrz po zakończeniu obrad - powiedział, że sprawa jest wciąż otwarta. Nie minęły trzy dni, a stanowisko niemieckiego purpurata ostro skrytykował kard. Alfonso L. Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny. I nie czekał długo na replikę Przewodniczącego Papieskiej Rady Popierania Jedności Chrześcijan.

Ta debata ma ciężar gatunkowy: publiczne spory między kardynałami urzędującymi w kurii należą do rzadkości, bo Watykan dba o jednomyślność. Za jego murami dochodzi do teologicznych spięć, jednak objęte embargiem nie wyciekają na zewnątrz. Zamiast tego otrzymujemy (raczej) jednobrzmiące deklaracje, notyfikacje czy listy. Ostatni taki publiczny spór miał miejsce w latach 1999-2001, a...

6629

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]