Reklama

Kabul to nie Sajgon

Kabul to nie Sajgon

15.09.2007
Czyta się kilka minut
Nie widać ani zuchów osmalonych prochem i karbujących na kolbach tuziny zabitych Talibów, ani też wystraszonych chłopców, przed których oczami migają kadry z "9 kompanii.
T

Tutejsi cicerone pokazują miejsca, z których zazwyczaj kręci się korespondencje telewizyjne - wiadomo, Kabul jest miastem zniszczonym, więc w tle muszą być zrujnowane domy. A tych już prawie nie ma: miasto tętni życiem, jego mieszkańcy zagospodarowali niemal wszystkie wolne miejsca i wspinają się z budowami na zbocza otaczających je gór; nie widać zniszczeń, więc popularnością cieszą się te nieliczne ruiny, które zostały; one "symbolizują" i wizualizują wojnę, one dodają "autentyczności" odzianemu w kamizelkę kuloodporną korespondentowi.

Mocnych wrażeń nie dostarczą też wszechobecne posterunki uzbrojonej policji, teoretycznie kontrolujące przejeżdżające pojazdy i blokujące drogi - ich walka z terroryzmem kończy się na pobraniu zwyczajowej łapówki. I jak nietrudno zgadnąć - na szczęście - Kabul żyje również w te dni, kiedy nie wybuchają bomby i w związku z tym...

10949

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]