Reklama

Jurmała w lecie

Jurmała w lecie

01.08.2016
Czyta się kilka minut
Zerwałem się! Ale już za późno. Nie zobaczę, jak słońce gramoli się na wierzch morskiej tafli. Noc trwa tutaj ledwie mgnienie oka. I tak idę na brzeg.
P

Po Czwartej Linii. Śmieszne te nazwy ulic. Druga i Trzecia Linia nie dochodzą do morza. Odcięły je ekskluzywne, nowobogackie hotele.

Pierwsza Linia jest schyłkowo socjalistyczna – kończą ją betonowe schody. Brzeg każdego stopnia zakończony jest rdzewiejącym kątownikiem. Wszystko domknięte – nikomu niepotrzebnym, wymalowanym przez graficiarzy – płotem.

Za to Czwarta to mieszanka dwóch światów. Przedwojenne drewniane wille. Odnowione i wymuskane, pachnące drogimi perfumami, zamienione w pensjonaty. Inne zwyczajne – pachną wywieszonym na sznurkach praniem i drewnem ułożonym w stosiki pod daszkiem koło werandy. I jeszcze opuszczone. Straszą zmurszałymi fundamentami, dziurą w dachu i wybitym oknem, w którym osiedliły się kruki. Te pachną pustką i zapomnieniem. Obok nowoczesne apartamentowce o durnowatych nazwach: Churchill, Hepburn, Tiffany, Hemingway. Tu płoty, ochroniarze...

3688

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Autor nie był w centrum na deptaku, przy sali koncertowej i w parku. To się może łatwo zdarzyć, że człowiek nie znajdzie centrum, bo Jurmała jest rzeczywiście strasznie rozciągła :)

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]