Reklama

Jeszcze o prawie

Jeszcze o prawie

13.03.2018
Czyta się kilka minut
W ostatnim tygodniu Jezus przemówił do nas w liturgii m.in. następującym fragmentem Kazania na Górze: „Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo i Proroków; nie przyszedłem znieść, ale wypełnić” (Mt 5, 17).
S

Sięgnąłem do greckiego tekstu i uderzył mnie sam początek owego zdania: „mé nomisete”.

Słowo „nomizo” („nomisete”) pochodzi źródłowo od „nomos”, „prawo”, które to słowo pojawia się zaraz: „że przyszedłem znieść Prawo (nomos)”. Mamy więc do czynienia z zapewne celową grą słów: „nomisete” – „nomos”: „Nie czyńcie prawem tego, że przyszedłem znieść prawo”. Tak jakby życie – do tej pory odnoszone do określonych norm i zasad – od tego momentu miało być poddane tylko jednemu prawu: „nie ma żadnych norm i zasad”; „jedynym obowiązującym prawem jest wolność”.

Jezus mówi wyraźnie, żeby Mu nie wmawiać takiej idei, i nic dziwnego. Przykłady i konsekwencje takiego poglądu (zwłaszcza kiedy pojawią się ludzie usiłujący tenże pogląd wprowadzić w życie społeczeństw) są przerażające: totalitarna wolność dość łatwo piętnuje...

3267

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Księże Biskupie, poproszę o przykład państwa, gdzie za odmowę użycia formuły "rodzic 1" lub podobnej idzie się do więzienia.

Uprzejmie proszę Autora o wyjaśnienie. Wolałbym żeby użycie tego wyrażenia okazało się jakąś pomyłką ale obawiam się że pachnie tu dość nieciekawą ideologią...

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]