Reklama

Ładowanie...

Jesteście nadzieją Kościoła

18.07.2016
Czyta się kilka minut
W dniu inauguracji pontyfikatu (22 października 1978 r.) Jan Paweł II w improwizowanym przemówieniu do młodzieży wypowiedział te pamiętne słowa: „Wy jesteście nadzieją Kościoła” i „Jesteście moją nadzieją!”.
S

Stały i żywy kontakt z młodzieżą zaowocował decyzją ustanowienia dorocznych Światowych Dni Młodzieży. Pierwszym, poza Rzymem, miastem, w którym obchodzono ŚDM (w 1987 r.), było Buenos Aires.

Nadzieją czy troską Kościoła w Polsce? Przecież rośnie liczba młodych ludzi deklarujących się jako niewierzący, spada liczba uczestniczących w niedzielnych mszach i praktykach religijnych, nie mówiąc o zachowywaniu wymagań moralnych. Ale też rośnie odsetek deklarujących się jako „głęboko religijni” czy „głęboko wierzący”. Tylko że liczba wierzących wielokrotnie przekracza liczbę regularnie lub nieregularnie uczęszczających na niedzielną mszę świętą. Widać więc rozchodzenie się „religijności” z „kościelnością”, nie zanik wiary, lecz dystansowanie się od Kościoła. Czy młodzi ludzie nadal są „nadzieją Kościoła”?

Są. Weźmy choćby coraz powszechniejsze zjawisko „churchingu”, poszukiwania...

2992

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]